Trilogie o Janu Husovi, která se natáčela i v Chebu, míří na obrazovky

Právě dnes mohou diváci v České televizi zhlédnout první díl trilogie o Janu Husovi. Historický film režiséra Jiřího Svobody a scenáristky Evy Kantůrkové vznikl během 63 natáčecích dní a její hrubá stopáž vydala celkem na 35 hodin materiálu. Natáčení se zúčastnilo přes dva tisíce komparzistů a v rámci dosažení co možná největší míry autenticity navštívil štáb celou řadu historických míst, jedním z nich byl také Cheb.

Jeden z největších projektů České televize se na obrazovkách ČT1 objeví o posledním květnovém víkendu, v pátek, v sobotu a v neděli, vždy od 20 hodin. Komu čas nevyhovuje, nemusí zoufat. Trilogii lze sledovat také na webových stránkách České televize. Zhlédnout ji můžete na tomto odkazu – ZDE KLIKNĚTE. 

Natáčení v Chebu probíhalo hned na dvou místech – hradní kaple si „zahrála“ sídlo papeže a kardinála v Bologni a kostele svatého Mikuláše se proměnil v chrám v Kostici.

Trilogie o Janu Husovi v číslech

  • 63 bylo natáčecích dní
  • 736 klapek padlo během natáčení
  • 1200 rekvizit se pro film Jan Hus vyrobilo
  • 1500 kostýmů bylo ušito pro celou trilogii a mnohé další byly vypůjčeny
  • 2000 – natáčení se zúčastnilo víc než dva tisíce komparzistů

A jak vidí trilogii ti, kteří se podíleli na její výrobě?

„Jan Hus je jedním z největších projektů v historii České televize a jsem přesvědčen o tom, že je i důstojným příspěvkem k šestistému výročí úmrtí největšího českého reformátora,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Už od prvních okamžiků, od propracovaného scénáře Evy Kantůrkové přes herecké nasazení, zkušenou režii Jiřího Svobody až po hudbu Michaela Kocába má trilogie Jan Hus velké šance stát se nejen součástí zlatého fondu České televize, ale dík spolupráci s francouzsko-německou stanicí ARTE, která se na filmu v roli koproducenta podílela, oslovit diváky v celé Evropě.“

„Naším záměrem bylo zobrazit Jana Husa jako člověka, jehož motivace a životní postoje budou srozumitelné v kontextu dnešní doby a pro současného diváka,“ podotýká Jan Maxa, ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize a kreativní producent trilogie Jan Hus.

Režisér Jiří Svoboda jej doplnil: „‚Náš Hus je zakořeněný v jihočeské vesnici, kam se vrací. Umí se bavit a duchaplně žertovat. Je důvěřivý. Má dobré přátele, z nichž jen někteří jsou skutečně dobří. Není planý moralizátor, o každé výzvě, která se před ním ocitne, uvažuje.“

Hlavní roli Jana Husa ztvárnil Matěj Hádek. „Zavolal mi někdo od režiséra Jiřího Svobody s tím, jestli bych měl zájem přijít na kamerové zkoušky, že je nás na tu roli asi pět adeptů. Tak jsem se tomu zasmál. Upřímně, napadlo mě, že bych si v životě mohl zahrát cokoliv, ale že bych hrál Jana Husa, tak to mě nenapadlo ani ve snu,“ podotkl Matěj Hádek.

Ke své volbě titulního představitele režisér Jiří Svoboda uvedl: „Matěj Hádek se na natáčení velmi pečlivě připravoval, byl soustředěný, trpělivý i profesionálně pokorný. Natáčení s ním byl pro všechny přítomné velký zážitek. Matěj patří k herecké elitě.“