V rezervaci Soos je unikátní výstava, která mapuje historickou těžbu

V malebném prostředí Národní přírodní rezervace Soos nedaleko Františkových Lázní můžete zhlédnout zajímavou výstavu, která mapuje historii těžby na tomto území. V přístřešku u cesty vedoucí k záchranné stanici živočichů najdete informační panely, které vám přiblíží, jak se zde těžila rašelina, minerální slatina a křemelina.

„Toto jedinečné místo mělo v minulosti nejen přírodní, ale i průmyslový význam. Dříve zde fungoval solivar, kde se z minerálních pramenů vyráběla sůl a louh. Panely návštěvníky seznamují s technologiemi těžby a zpracování surovin, a zároveň připomínají, jak byla tato činnost propojena s životem v regionu. Těžba tu začala už na konci 18. století, a pokračovala do 20. století,“ sdělil Jan Buriánek z Městského kulturního střediska Františkovy Lázně.

Výstava je ideálním doplňkem k prohlídce rezervace, která je známá svými mofetami. Návštěva Soosu tak nabízí nejen pohled na přírodní krásy, ale i fascinující vhled do historie lidské činnosti v této oblasti. V zimním období je možné stezku navštívit, ale jen na vlastní nebezpečí, v kiosku před vstupem do rezervace si můžete v automatu zakoupit lístek.

Výstavu o těžbě v rezervaci připravil Ladislav Taušner, Kateřina Doubravová a Jan Buriánek z Městského kulturního střediska Františkovy Lázně.