Z dolu Jeroným přišla smutná zpráva

Z dolu Jeroným přišla v sobotu 13. ledna smutná zpráva. Od pátku 12. ledna pátraly v historickém dole na Sokolovsku po pohřešovaném člověku všechny složky IZS a Banská záchranná služba. Celý zásah trval deset hodin, v průběhu kvůli koordinaci mezikrajské výpomoci byl vyhlášený III. stupeň požárního poplachu. Komplikací byl nejen špatný přístup ke vstupu do dolu, omezené možnosti pohybu v podzemí a extrémně nepříznivé venkovní klimatické podmínky. V dole Jeroným prováděli dva muži v rámci svého zaměstnání průzkum, při kterém se protrhla stěna, ze které se začala valit voda. Jednoho z mužů „strhla” voda s sebou, druhý dokázal utéct.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

„Po necelých dvou hodinách se podařilo odčerpat zhruba tři metry vodního sloupce, po odčerpání bylo nalezeno tělo pohřešovaného muže, kterému již nebylo možné pomoct. Hasiči provedli jeho vyproštění a transport z podzemních prostorů. Zásah byl ukončený před druhou hodinou v noci,“ uvedl tiskový mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

„Žádost o pomoc při pátrání po pohřešované osobě v podzemí historického dolu Jeroným u Sokolova obdrželi hasiči v pátek 12. ledna po půl čtvrté odpoledne. Operační středisko ihned vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu a na místo vyslalo družstva hasičů ze všech centrálních stanic a dobrovolné kolegy. Na místě byl muž, který dle svých slov byl společně se svým spolupracovníkem v podzemí dolu ve chvíli, kdy došlo k náhlému zaplavení části dolu. Zatímco jemu se podařilo dostat se ven vlastními silami, druhý muž zůstal pravděpodobně v zatopené části. Komplikací byl špatný přístup k místu zásahu, událost se stala v neveřejné části dolu, kde nejsou prohlídkové trasy a příjezd ke vstupu je pouze po nezpevněné cestě, velmi obtížně sjízdné pro zásahovou techniku,“ sdělil mluvčí.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

Materiál pro záchranné práce tak bylo nutné na místo dopravovat terénními čtyřkolkami. Ihned po zahájení zásahu byla na místo vyžádána skupina hasičů z týmu USAR z HZS Praha, kteří se specializují na vyhledávání a záchranu v sutinách. Disponují nejen odbornými znalostmi a zkušenostmi, ale také speciálním vybavením, například štěrbinovými kamerami. Zároveň na místo vyjely také týmy Báňské záchranné služby.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje

„Hasiči propátrali dostupné prostory dolu, kde oba muži pracovali, pohřešovaná osoba zde nebyla nalezena. Zbýval tak prostor, který zůstal zatopený. Ten byl od vstupu do podzemí vzdálený 400 metrů. Strategie zásahu byla taková, že se zároveň začali připravovat policejní potápěči, další potápěči se chystali u báňských záchranářů a také u pražských hasičů. Současně se začalo připravovat odčerpání vody. Nebylo možné použít motorová čerpadla kvůli hromadění nebezpečných výfukových plynů v podzemí. Hasiči tak zajistili zdroj elektrické energie a použili elektrická čerpadla. Ještě předtím bylo potřeba stabilizovat výdřevou část štoly, kde hrozilo uvolnění materiálu a zával,“ upřesnil mluvčí s tím, že během necelých dvou hodin odčerpali vodu do hloubky tří metrů ze zatopené části, poté bylo nalezeno tělo pohřešovaného muže bez známek života. Hasiči provedli jeho vyproštění a transport z podzemí.

Zasahující jednotky: HZS Sokolov, Karlovy Vary, Cheb, Aš, Mariánské Lázně, Chemické závody Sokolov, HZS Praha, JSDH Kynšperk nad Ohří, Březová, Horní Slavkov, Ostrov

Zdroj: HZS Karlovarského kraje