Sopečná muzejní noc nabídne komentovanou prohlídku, ukázky, vystoupení, hry i přednášku

Sobotní (28.5.) odpoledne a večer bude v chebském muzeu věnovaný sopkám Karlovarského kraje. Chybět nebude komentovaná prohlídka, přednáška, hry, vstoupení i ukázka modelu vrstvení maarové sopky. Akce se uskuteční  od 17 do 22 hodin. Vstup zdarma.

Pro velký zájem je prodloužena výstava Hory oheň plivající aneb Sopky našeho kraje, a to až do 24. července 2022. V rámci doprovodného programu k této výstavě se kromě Sopečné noci uskuteční ještě *exkurze (sobota 4. června) a mimořádně přidaná **komentovaná prohlídka (v sobotu 4. června).

Program:

17.00 – Zahájení muzejní noci (nádvoří muzea)

17.15 – Ukázka modelu vrstvení maarové sopky (dvůr muzea, Mgr. Prokop Závada, Ph.D., vědecký pracovník oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR)

17.45 – Komentovaná prohlídka výstavy Hory oheň plivající aneb Sopky našeho kraje (výstavní prostory, RNDr. Jan Matějů, Ph.D., spoluautor výstavy, odborný pracovník Muzea Karlovy Vary, p. o. Karlovarského kraje)

18.45 – Druhá ukázka modelu vrstvení maarové sopky (dvůr muzea, Mgr. Prokop Závada, Ph.D., vědecký pracovník oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR)

19.15 – Vystoupení mažoretek ze ZUŠ Jindřicha Jindřicha

17.15–19.15 –  Hry pro děti se sopečnou a geologickou tématikou (dvůr muzea, pracovníci Muzea Cheb)

19.30 – Přednáška „Supervulkány – nevyhnutelná hrozba?“ (Valdštejnská obrazárna Muzea Cheb, Mgr. Prokop Závada, Ph.D., vědecký pracovník oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR)

Kontakt: J. Brabec, tel.: 734 767 592

Poznámka: Na dvoře muzea bude možno opéct vuřty či se drobně občerstvit.

Přednáška

Supervulkány – nevyhnutelná hrozba? sobota 28. května 2022 od 19.30 (Muzeum Cheb)

Místo: Muzeum Cheb, Valdštejnská obrazárna (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4, Cheb)

Náplň: Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety. Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou za každých zhruba deset až sto let, existují sopky, které explodují jednou za desítky až statisíce let a tyto výbuchy mají ohromnou ničivou sílu. Takové sopky jsou schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí spad popela na rozsáhlém území kolem sopky a můžou způsobit výrazné změny globálního klimatu na několik desítek let. Tyto sopky můžeme nazvat supervulkány. K explozím supervulkánů na Zemi dochází jednou zhruba za deset tisíc let.

Přednášející: Mgr. Prokop Závada, Ph.D. (oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR, Praha)

*Exkurze

sobota 4. června 2022 od 9.55 (Polná u Hazlova na Ašsku)

Historie a současnost čtvrtohorních maarových sopek Ztracený rybník a Bažina

Místo: Sraz v 9.55 v Polné u Hazlova na návsi u autobusové zastávky (50°9’10″N, 12°14’43″E).

Doprava tam: bus Cheb, aut. nádraží (9.15) – Hazlov, Polná (9.50), bus směr Libá, Hazlov nebo vlastním autem.

Doprava zpět: bus Hazlov, Polná (17.20) – Cheb, aut. nádraží (17.55).

Trasa: Polná – rota Podílná – Ztracený rybník – Bažina – rozcestí Kančí údolí a zpět po červené turistické značce (celkem 7,5 km). Bude-li povolení ke vjezdu, lze zkrátit trasu přesunem účastníků auty k bývalé rotě Podílná nebo na signálku (pak trasa 5,5 km nebo 4 km).

Náplň: S vulkanologem a botanikem navštívíme nově objevené a studované maary (mělké sopečné krátery) Ztracený rybník a Bažina, dnes pramenné mísy zarostlé rašelinnou a mokřadní vegetací. Povíme si o jejich vzniku a prozkoumáme jejich stávající květenu. Měli bychom vidět kvést nenápadnou orchidej bradáček srdčitý (Listera cordata) a další vzácné rostliny.

Průvodci: Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. (Česká geologická služba) a RNDr. Jiří Brabec (Muzeum Cheb)

Kontakt: J. Brabec, tel.: 734 767 592

Poznámka: Část vulkanologickou bude možné absolvovat v pevné turistické obuvi. Pro nahlédnutí do stávajících center maarů (část zejména botanická) je potřeba mít holínky nebo se nebát chodit v bažinách naboso. Ušpinění a namočení v botanické části jisté. Na lokalitě bývá bodavý hmyz (komáři, bzikavky). Nezapomeňte suché věci na převlečení, vodu a svačinu!

**Komentovaná prohlídka výstavy

Hory oheň plivající aneb Sopky našeho kraje

Místo: Muzeum Cheb (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4, Cheb).

Náplň: Spoluautor výstavy vulkanolog Vladislav Rapprich nás provede třetihorním a čtvrtohorním vulkanismem západních Čech. Chcete vědět, jaká je podstata a vznik sopek v Karlovarském kraji? Jak se vlastně staré sopky zkoumají? A co nám říkají vystavené vzorky sopečných produktů?

Průvodce: Mgr. Vladislav Rapprich , Ph.D. (Česká geologická služba)

Kontakt: J. Brabec, tel.: 734 767 592