V chebské i karlovarské nemocnici se připojují k Evropskému dni melanomu

Prevenci a včasné diagnostice kožních nádorů se věnuje Evropský den melanomu. V letošním roce proběhne pro veřejnost v karlovarské i chebské nemocnici. Dermatologové Karlovarské krajské nemocnice se připojují k Evropskému dni melanomu. V této souvislosti bude ve čtvrtek 26. května otevřena veřejnosti kožní ambulance v karlovarské nemocnici. Ve středu 15. června pak také v Nemocnici Cheb.

Melanom patří mezi nádory, jejichž incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. Jde přitom o preventabilní nádor. Právě preventivních vyšetření kůže v minulých dvou letech, v době pandemie covid-19, významně ubylo.

„Evropský den melanomu připadá v České republice na 25. května, v karlovarské nemocnici budeme našim pacientům k dispozici o den později, tedy šestadvacátého. Středy jsou u nás  vyhrazené pro zákroky, čtvrtky věnujeme především péči o melanomy,“ vysvětlil primář kožního oddělení Nemocnice Karlovy Vary MUDr. Tomáš Pospíšil, „víme, že na kožní nádory je nutné, a speciálně na melanom, veřejnost pravidelně upozorňovat. Protože zvláště u melanomu platí, že včasná diagnostika  zachraňuje lidské životy.“

Každých 10 let se v České republice počet nových případů zdvojnásobuje, ale naštěstí nerostou stejnou rychlostí čísla zemřelých. „Diagnostika melanomu je denním chlebem každého dermatologa. Smysl  Evropského dne melanomu (Euro melanoma day) je upozornit na tento velmi  nebezpečný nádor, kdy přes veškerou moderní terapii život zachraňuje  včasná diagnostika  a rozdíl mezi životem a smrtí se měří na desetiny milimetru. Přijít o pár měsíců později může znamenat radikální zhoršení prognózy,“ popisuje Pospíšil.

Kromě melanomu, který má veřejnost nejvíce v povědomí, jsou v ČR časté i jiné zhoubné kožní nádory, např. bazaliom nebo spinaliom. Proto je důležité věnovat pozornost jakémukoliv útvaru na kůži, který je nový a nezhojí se do 3 měsíců. Může vypadat zprvu nenápadně jako šupina, odřenina, malý vřídek, který později po utření ručníkem zakrvácí.

„Málokdo ví, že nádorů kůže je víc, než  nádorů všech ostatních orgánů dohromady.  Radikálně se liší svou nebezpečností. Bazaliom je sice nejčastějším lidským nádorem, ale jeho hlavní problém je jeho množství, ne nebezpečnost. Melanomů je daleko méně, ale o to jsou nebezpečnější. Velkým  zatím spíše skrytým problémem se stává lavinovitě narůstající množství spinaliomů,“ doplnil primář.

Ačkoliv medicína v posledních letech učinila velký posun v léčbě melanomu, stále   jsou velké problémy s jeho vyléčením. „Léčit a vyléčit je velký rozdíl. A vyléčit dokážeme bezpečně  jen melanomy zavčasu zachycené. Proto pravidelná jarní osvěta,“ podotkl MUDr. Pospíšil.

Dokonalá prevence vzniku melanomu není. Nejdůležitější je se nespálit na slunci, to platí hlavně v dětském věku. Svou roli hraje genetika. Větší riziko mají také pacienti s utlumeným imunitním systémem.

Kdy a kam na Den melanomu?

Nemocnice Karlovy Vary – čtvrtek 26. května 2022 v čase od 13 – 18 hodin, pavilon H, kožní ambulance

Nemocnice Cheb – středa 15. června 2022 v čase 9 – 17 hodin, pavilon B – přízemí, ambulance chirurgické poradny