Památkově chráněná ašská Geipelova vila je na prodej

Ministerstvo financí prostřednictvím své organizační složky prodává za osm milionů ašskou Geipelovu  vilu.  Součástí prodeje je také dvougaráž, altán a pozemky. V minulých dnech se na sociálních sítích rozvinula široká diskuse. Diskutující navrhovali, aby se aukce zúčastnilo také město Aš. K tématu se vyjádřil ašský starosta Dalibor Blažek.

Foto: Archiv města Aš

Dalibor Blažek: Město Aš vilu prodalo před zhruba šesti lety ministerstvu vnitra za cca 6 miliónů korun. Do té doby byla Policie ČR ve vile v dlouhodobém nájmu, a protože chtěla, ale nemohla investovat do cizího majetku, byla dohodnuta výměna vily za objekt v Selbské ulici (bývalá kasárna). K této výměně nakonec nedošlo, protože do hry vstoupil soukromý investor a kasárna od MV koupil. Město tedy vilu následně státu prodalo za cenu dle znaleckého posudku, tedy za 6 miliónů korun. Policie se pak v roce 2018 přestěhovala do budovy bývalého finančního úřadu v Karlově ulici a vila zůstala prázdná. Kdybychom věděli, jak tato transakce nakonec dopadne, vilu bychom státu neprodali.

Cena, za kterou nyní stát nemovitost nabízí, se nám jeví jako přemrštěná, navíc nemáme v tuto chvíli žádný schválený záměr, jak tuto budovu využívat. Vnitřní prostory vily jsou atypické, například přestavba na byty není příliš reálná. Objekt je navíc pod památkovou ochranou, takže investor bude muset všechny změny řešit s památkáři.

Z našeho pohledu se jedná o významnou stavbu a byli bychom neradi, kdyby dále chátrala. Zvažujeme možnosti využití objektu a jeho odkoupení, rekonstrukci a fungování za pomoci dotace. Konkrétněji se vyjadřovat v tuto chvíli nemohu, neboť téma nebylo zatím diskutováno v orgánech města.

Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši

Podrobnosti viz zde:   ÚZSVM – NMS Detail aukce (nabidkamajetku.cz)