Pro velký zájem budou noční prohlídky na Seebergu také v neděli

Žádná gotika, baroko ani románské období, ale doba nedávno minulá, to je téma letošních nočních prohlídek na Seebergu. Návštěvníci se od kastelánky hradu Hany Cestrové dozvědí také další zajímavosti. Například to, k čemu hrad sloužil od druhé světové války až k jeho znovuotevření v roce 1990. Nejbližší z komentovaných prohlídek je naplánována na sobotu 1. a neděli 2. srpna od 21 hodin. Původně měly být prohlídky jen v sobotu, ale pro velký zájem organizátoři přidali nedělní termíny. Bližší informace o prohlídkách na telefonu 607878398, mailu seeberg@muzeumfl.cz nebo na pokladně hradu. Cena prohlídky je 120 korun.

Účastníci budou možná překvapeni, jaké události hrad během třiceti let  provázely – od předválečné výletní restaurace pro lázeňské hosty přes válečnou montovnu dílů pro německý letecký průmysl, mládežnická vzdělávací zařízení a pionýrský tábor, po dlouhodobé marné pokusy tehdejšího vlastníka hrad pronajmout, až po konstatování, že hrad zachránit nedokáže.

„Toto téma jsem zvolila především proto, že letošní sezóna je již třicátou od znovuotevření hradu po rozsáhlé rekonstrukci započaté na začátku 80. let minulého století,“ uvedla kastelánka hradu Hana Cestrová.  „Připomenu události od druhé světové války kdy hrad sloužil jako montovna leteckých dílů pro německou armádu, 50. léta, kdy byl využíván Svazem mládeže a poté jako pionýrský tábor. Dovolím si tvrdit, že události především ze 60. a 70. let budou překvapením pro  mnohé návštěvníky a zaujmou je stejně jako zaujaly mne. O začátcích záchrany hradu v osmdesátých letech partou nadšenců, kterým osud rozpadající se památky nebyl lhostejný, jsem získala zajímavé informace od přímých účastníků. Některé „perly“ pocházejí také ze školní kroniky a tehdejších novin a časopisů. Mohu slíbit i krátkou exkurzi do prostor hradu, kam se běžný návštěvník nemá možnost podívat,“ informovala.

„A ještě na závěr, nejpozornější návštěvníci, kteří správně zodpoví kvízovou otázku v závěru prohlídky, odejdou s drobným suvenýrem,“ dodala kastelánka.