Plesnivé kakaové boby se na náš trh nedostanou

Dvaadvacet tun plesnivých kakaových bobů z Nikaragui mělo přijít na náš trh. Zásilka byla celá prorostlá plísní a páchla. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI )ve spolupráci s Celní správou zásilku do České republiky nevpustili.Boby kakaové inspekce

„Při kontrole inspektoři SZPI zjistili, že všechna kontrolovaná balení kakaových bobů jsou prorostlá okem viditelnou plísní, na stěnách se nacházel kondenzát a kontejner po otevření vykazoval zápach po plísních,“ vysvětlil Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí. „Inspektoři na místě potravinu vyhodnotili jako nevhodnou k lidské spotřebě a rozhodli o jejím nevpuštění do vnitřního trhu EU,“ dodal.

V rámci kontrol dovozu potravin ze zemí mimo EU Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celní správou zjistila nevyhovující zásilku surových kakaových bobů v celkovém množství 21 988 kg. Kontejnerová zásilka z Nikaragui s 478 pytli uvedené komodity byla zadržena celním prostoru Celního úřadu Paskov a jejím dovozcem do ČR je společnost DAJANO TRADING COMPANY s.r.o. v Ostravě.