Chebské půdy jsou unikátní v evropském měřítku. Část z nich se zpřístupní veřejnosti

Obyvatelé a návštěvníci Chebu se můžou těšit již začátkem května na další zajímavost. Dojde totiž ke zpřístupnění některých půd domů na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Ty jsou podle odborníků unikátní v evropském měřítku, a to uceleným souborem historických krovů. První prohlídky chebských půd proběhnou 1. května. Vernisáž stálé výstavy ve františkánském kostele s představením katalogu se pak uskuteční 11. května od 16 hodin.chebské střechy

V uplynulých letech byl provedený odborný průzkum krovů budov na náměstí a v jeho okolí. Ten ukázal, že se zde nacházejí i v evropském měřítku zcela ojedinělé dřevěné konstrukce, z nichž ty nejstarší pocházejí ze 14. století. Podařilo se objevit dvanáct středověkých krovů a další dvacítku renesančních či barokních.

Vedle zpřístupnění půdních prostor se počítá například také s vydáním odborné publikace o chebských krovech, stálou výstavou ve františkánském kostele nebo vytvořením webových stránek, které představí činnost a realizované projekty Nadačního fondu Historický Cheb. „Chceme také ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vytvořit edukační programy pro školy i veřejnost. Pro zájemce o historické krovy bychom chtěli připravit nejen výukové listy a materiály, ale například i dřevěnou stavebnici. Díky tomu bychom měli originální suvenýr, který by si mohli návštěvníci z Chebu odvézt. Projekt chceme také přihlásit do prestižní soutěže Europa Nostra, které se přezdívá Oskar za památkovou péči. Výhodou by pro nás mělo být to, že projekt má velkou podporu od vedení Národního památkového ústavu, se kterým úzce spolupracujeme,“ doplnil předseda správní rady Nadačního fondu Historický Cheb Michal Pospíšil.

Prohlídkový okruh nazvaný Pod střechami chebských domů bude zahrnovat celkově pět půd, a to v Grünerově domě a čtyřech objektech ve spodní části náměstí napravo od Špalíčku. „Na barokní půdě Grünerova domu, která je nejrozsáhlejší, budou umístěny informační panely. Zároveň bude díky spolupráci s chebskými herci ozvučena. Návštěvníci si budou moci poslechnout, co se v historii na takových půdách dělo. Gotická půda ve spodní části náměstí bude pro změnu nasvícena speciálním expozičním osvětlením,“ poznamenala vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu chebské radnice Marcela Brabačová.

„Z bezpečnostních důvodů se prohlídky bude moci zúčastnit maximálně dvacet lidí a nebudou to moci být malé děti. Bude několik variant prohlídek, například pro laickou či odbornou veřejnost, nebo v různých jazycích. Přihlásit se na ně půjde prostřednictvím rezervačního formuláře na webových stránkách infocentra, nebo přímo v infocentru. Délka prohlídky bude samozřejmě záviset na zájmu o informace a počtu dotazů, ale měla by to být maximálně hodina a půl,“ dodala průvodkyně a překladatelka Jitka Šindelářová, která bude zájemce po chebských půdách provázet.

Foto: MÚ Cheb