Filmový festival se po 70 letech vrátí do Mariánských Lázní

Necelý týden zbývá do startu prvního ročníku obnoveného filmového festivalu v Mariánských Lázních. Od 30. srpna do 3. září nabídne Marienbad Film Festival kromě filmových klasik od světově proslulých režisérů i progresivní české experimentální snímky. Na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program v podobě výstav, koncertů či animačních workshopů, které oživí kulturní život jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst v České republice.MFF vizuál

„Letos v srpnu do Mariánských Lázní vracíme filmový festival po 70 letech od jeho založení, tentokrát pod názvem Marienbad Film Festival. Naší ambicí je dostat město Mariánské Lázně zpět na mapu českých filmových lokací a obnovit tradici významné filmové přehlídky“, říká ředitelka Marienbad Film Festivalu Zuzana Stejskalová. „Těch sedmdesát let jsme se rozhodli oslavit dvěma způsoby. Zaprvé představit v unikátních lázeňských kulisách to nejsilnější a nejkrásnější z filmové klasiky, za druhé se budeme věnovat opomíjené perle české kinematografie a to experimentálnímu filmu“, doplňuje ředitelka festivalu.

V letošním roce to totiž bude přesně 70 let, kdy byl poprvé v sále Společenského domu Casino zahájen první ročník československého Mezinárodního filmového festivalu. Ten se o čtyři roky později, v roce 1950, přestěhoval do Karlových Varů. Nyní se vrátí do stejných reprezentativních prostor krásného lázeňského města Mariánské Lázně díky Marienbad Film Festivalu, který 30. srpna odstartuje svůj první ročník uvedením jednoho z nejslavnějších klasických filmů „Snídaně u Tiffanyho“.  Film režiséra Blaka Edwarda není jediným, který v sekci Gala zavzpomíná na klasiku světové kinematografie. Marienbad Film Festival představí nově zrekonstruované snímky „Prázdniny v Římě“, film Michaela Curtize o nešťastném milostném trojúhelníku „Casablanca“, nebo snímek „Ptáci“ od mistra hororu Alfreda Hitchcocka. Přehlídka krátkometrážních hraných a experimentálních filmů Theatre Electrique proběhne na Malé scéně domu Chopin a přestaví výběr filmů z tvorby výrazných autorů Martina Ježka, Františka Týmala, Jana Bušty, Jana Hechta, Vojtěcha Maška a dalších.

Mariánské Lázně jsou místem, kde se pravidelně setkávala řada významných hostů, kteří se zasloužili o věhlas lázeňského města ve světě.

Zábava mezi filmy

Pořadatelé pro návštěvníky připravili bohatý doprovodný program, kterého se budou moci zúčastnit v průběhu celých pěti dní. Na Kolonádě Ferdinandova pramene mohou shlédnout výstavu českého ilustrátora a grafika Pavla Fuksy, který se řadí mezi 200 nejlepších světových ilustrátorů, posnídat s českým filmovým kritikem Kamilem Filou, nebo si poslechnout Západočeský symfonický orchestr – nejstarší český symfonický orchestr se sídlem v Mariánských Lázních. Návštěvníci se mohou těšit i na večerní hudební program v podobě české kapely Kieslowski a hudebníka Kittchen. Na filmový festival zavítá i kapela W.W.W., která se řadí mezi první kapelu, která začala v České republice experimentovat s rapovou muzikou. Návštěvníci mohou navštívit i výtvarné sympozium A-Loci, které nabídne netradiční zážitek spojený s vizuálním uměním. Vernisáž proběhne 31. srpna od 17 hodin v domě Chopin. Kurátorkou sympozia je laureátka newyorské ceny Pollock-Krasner Fundation Milena Dopitová, která je nepřehlédnutelnou autorkou současné umělecké scény. Pokud budou návštěvníci chtít osobně zakusit způsoby animace, bude jim v pátek a v sobotu k dispozici animační workshop, kde si mohou zaanimovat klasickou animační technikou stop motion a vytvořit si svůj zcela originální krátký film.