Kostely po roce otevřou i jindy nepřístupné prostory

Již zítra v podvečer se návštěvníkům otevřou dveře chrámů, kostelů, modliteben i far po celé republice. Uskuteční se totiž oblíbená akce, Noc kostelů, letos pod heslem: „Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, Noc tam už nebude“.  Příchozí se podívají i do jindy nepřístupných prostor.

Fotogalerie z minulého ročníku:

Poprvé se akce uskutečnila v České republice již v roce 2009 a od té doby stále získává na oblibě. Pro ty, kteří přijdou, jsou připravené komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení nebo různé workshopy, ale třeba také místo klidu a rozjímání. Letošní ročník se uskuteční v pátek 10. Června.

Jako první na Chebsku otevře své brány kostel svaté Anny v Paliči. Již v 15 hodin bude uvedeno do provozu nově vybudované odpočinkové místo před kostelem. O tři hodiny později je připraven koncert klarinetového kvarteta.

Program Noci kostelů na Chebsku:

Františkovy Lázně: Chrám svaté kněžny Olgy

Program Noci kostelů 10. června 2016

17:25     22:30     Během celého večera bude možno prohlédnout si chrám

Návštěvníci mohou zapálit svíčku za zdraví, za zesnulé apod., nabrat a odnést si domů svěcenou vodu, na vzpomínkový list mohou napsat křestní jména svých blízkých, za které budou na konci večera v chrámu proneseny knězem přímluvné modlitby. »»»

17:30     18:15     Večerní bohoslužba se zpěvy duchovních písní

Zpívá chrámový komorní sbor chrámu svaté Olgy.

18:45     19:45     Koncert chrámového komorního sboru

Koncert pravoslavné duchovní hudby slovanské, byzantské i české tradice.

20:00     20:45     Komentovaná prohlídka chrámu

Otec Metoděj představí jednotlivé části chrámu, včetně nejdůležitějších bohoslužebných předmětů, a popovídá o historii a současnosti chrámu. Ochutnávka bohoslužebného vína a tzv. koliva – tradičního svěceného pokrmu z obilí, oříšků a ovoce.

21:00     21:20     Komentovaná prohlídka chrámu zaměřená na ikony

Otec Metoděj představí návštěvníkům chrámové ikony. Ikony jsou jedním z nejvíce charakteristických znaků pravoslavné církve. Jsou to jednak posvátné obrazy určené ke kontemplaci a modlitbě, zároveň i nositelky teologie – tzv. knihy pro nečtoucí.

21:30     22:15     Komentovaná prohlídka chrámu

Otec Metoděj představí jednotlivé části chrámu, včetně nejdůležitějších bohoslužebných předmětů, a popovídá o historii a současnosti chrámu. Ochutnávka bohoslužebného vína a tzv. koliva – tradičního svěceného pokrmu z obilí, oříšků a ovoce.

22:30     22:45     Závěrečná modlitba s přímluvami za zdraví a pokoj návštěvníků i jejich blízkých

Otec Metoděj se pomodlí krátké modlitby (tzv. moleben) za zdraví, i za pokoj zesnulých, během kterých vzpomene všechna křestní jména, která návštěvníci Noci kostelů zapsali na vzpomínkové kartičky.

 

Cheb, kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty

Program Noci kostelů 10. června 2016

18:00     18:50     MŠE SVATÁ: „Bůh bohatý v milosrdenství“ (farář Petr Hruška & spol.- vstup vchodem pod věží)

19:00     19:10     SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ „BRAN MILOSRDENSTVÍ“ (farní vikář Richard Polák & comp. – před chrámem)

19:30     23:30     CESTA MILOSRDENSTVÍ

Během celé noci možnost hravého putování ve dvou okruzích po 2 x 7 „branách milosrdenství“ v chrámu a na faře s plněním zajímavých úkolů: Brány tělesného milosrdenství: jídelna, herna, sakristie, charita, pohostinka, vězení, krypta Brány duch

23:45     24:00     JÁKOBŮV ŽEBŘÍK: „Buďte milosrdní jako Otec“

Závěrečná „andělská show“ mezi nebem a zemí (horolezci USK Akademik Cheb – před chrámem)

noc kostelů program