V Nové Vsi ožijí starodávná řemesla

Vidět při práci kováře, truhláře a poslechnout si flašinetáře nebo si nechat upravit vlasy tak, jak je nosily středověké dámy? Tohle a ještě mnohem víc nabídne akce s názvem Starodávná řemesla, která se uskuteční v sobotu 20. února od 12 hodin v Nové Vsi. O tom, co všechno si organizátoři pro návštěvníky připravili, si Živé Chebsko povídalo s jednou z organizátorek Vendulou Aubrechtovou.

Kde se akce uskuteční?

Akce se bude konat stejně jako minulý rok v obci Nová Ves na statku č. 8., v  hrázděnce chebského typu, která tvoří součást statku a kde se to celé odehrává. Loňský první ročník jsme pojali spíše jako Den otevřených dveří, pozvali jsme hlavně sousedy a známé. Akce měla pozitivní ohlas a tak jsme rozhodli pro opakování a zveme veřejnost, pro kterou jsme připravili zajímavý program.

Na co se tedy mohou návštěvníci těšit?

Uvidí například řemeslo, které už zaniklo – brníře. Jeho prací byla výroba kroužkové zbroje, která byla splétaná z řetízků. Další zajímavostí bude možnost nechat si udělat účes či úpravu vlasů, jako nosily středověké dámy. Připravené budou také ochutnávky některých jídel podle středověkých receptů. A jaká jídla to budou? To si nechám pro návštěvníky jako překvapení, jen málo napovím, že se bude jednat o jídla sladká i slaná. Odbornost garantuje archeolog Pavel Moš, který zájemce zavede do středověkého hráčského doupěte, kde si budou si moci zkusit zahrát prastaré stolní – deskové i karetní hry. K vidění zblízka bude také práce kováře, přadleny, řezbáře a dalších zajímavých řemesel. Ke koupi budou připravené výrobky jako třeba nože, grilovací náčiní, amulety a talismany pro štěstí, které jsou sestavené ze starého runového písma, ale i náušnice a prstýnky, drobné šperky.

 

Pro soutěživé čtenáře připravili organizátoři soutěžní otázku a pro tři, kteří správně odpoví a budou vylosováni,  jsou nachystané ceny.

1 – lojová historická lampička

2-  oděvní spona

3 – prstýnek nebo náušnice

Výhru si vylosovaní čtenáři převezmou na akci u organizátorů.

Soutěžní otázka zní:

Co znamená ve staré řeči Keltů jméno řeky Ohře – Agara?

 

Správné odpovědi posílejte od 15. – 18. února na emailovou adresu: foto@zivechebsko.cz

Vstupné na akci je dobrovolné.

Akce je pořádaná za podpory obecního úřadu v Křižovatce