Zloději jsou mistři převleků

S rostoucí drzostí zlodějů se množí i počty krádeží a vloupání, které jsou často velmi kuriózní, ale zároveň varovné. Z praxe policistů i odborníků na ochranu domácího majetku je několik skutečných případů vychytralých zlodějů schovávajících se za převleky, které jsou mnohdy natolik sofistikované, že obyvatele domu vůbec nenapadne, že se jedná o zloděje. „Vedle prověřených metod, jako jsou převleky za instalatéry, elektrikáře či zaměstnance odečítající vodoměry objevují zloději stále nové metody, jak se dostat do domu co nejsnazší a nejméně nápadnou cestou. Sázejí také na anonymitu větších bytových domů,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti NEXT.hotová na web a

 Zloději s pizzou obyvatelé ještě podrželi dveře

To, že stačí dobrý převlek a notná dávka drzosti, zjistil i mladík, který se vydával za roznašeče pizzy. Nebudil tak totiž žádné podezření a lidé mu ještě sami přidrželi dveře, když jej vpouštěli do domu. K úspěšné misi tak zloději stačil pouze prázdný obal od pizzy. Poté co se dostal dovnitř, vykradl jeden z nejhůře zabezpečených bytů, přičemž obyčejné zamčené dveře překonal jedním kopem.

 Investice do obleku se mu vyplatila

 Na anonymitu velkých domů a zažité stereotypy vsadil i další zloděj. „Obyvatelé větších bytových domů totiž vpouští do objektu v podstatě každého slušně vypadajícího člověka bez otázky kam nebo za kým jde. Často tak nevědomky napomáhají loupeži,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT. To se vyplatilo také muži ve středních letech, který se vydal loupit v dobře padnoucím obleku a se slušným pozdravením obyvatel domu. Byl bez problému vpuštěn dovnitř, kde následně vykradl snadno dostupný byt – stačil mu k tomu obyčejný šroubovák. Nikomu jeho chování nepřipadalo divné. Investice do dobrého obleku se muži mnohonásobně vrátila.

 Zloděj se vydával za cyklistu a odjížděl na kole

Ani sklepy a suterény domů nejsou před zloději v bezpečí, spíše naopak. Bizarní případ se stal letos na Pardubicku, kde neznámý pachatel kradl jízdní kola přímo z koláren a suterénů novějších bytových zástaveb, aniž by si ho někdo všiml. Loupil totiž mazaně oblečený v cyklistickém dresu. Působil tak nenápadně, přišel, odstranil lankový zámek či překonal špatné zabezpečení sklepních dveří či koláren, vzal si kolo a jednoduše odjel.

„V bytě i v sousedství rodinného domu doporučujeme udržovat dobré sousedské vztahy, které pomohou zvýšit bezpečnost vaši i vašeho majetku. Někdy stačí jen sledovat, co se kolem vás děje a mít přehled, kdo ve vašem okolí bydlí. Každopádně nejúčinnější je postarat se o svou vlastní bezpečnost sám – pořízením kvalitních certifikovaných bezpečnostních dveří, “ uzavírá Ivan Pavlíček ze společnosti Next.