Hasiči varují: Nejvíc požárů je vždy v prvních třech hodinách Nového roku a jejich počet rok od roku roste

Silvestrovské veselí je již tradičně spojeno s používáním zábavní pyrotechniky. Bohužel každý rok nechtěné následky této zábavní pyrotechniky zaměstnávají hasiče i zdravotnickou záchrannou službu. V Karlovarském kraji to bylo během loňských oslav příchodu nového roku 19 požárů, část z nich způsobila právě zábavní pyrotechnika.

Ilustrační foto: meineresterampe

Letošní novoroční oslavy budou poznamenány aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními. Při dodržení zákazu vycházení v nočních hodinách je extrémně nebezpečné pokoušet se odpalovat zábavní pyrotechniku z oken či balkonů bytů a domů. Toto počínání je maximálně rizikové pro vznik požáru a způsobení vážných zranění. Hasiči proto apelují na všechny, aby letos pokud možno co nejvíce omezili používání zábavní pyrotechniky a snížili tak hrozbu vzniku požárů a zranění.

Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech výrazně vzrostl a způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun. Nejčastěji hoří trávní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut a objevují se i případy vyhořelých bytů, do kterých vlétly zapálené světlice.

V období přechodu roku vznikají požáry častěji než v období Vánoc. Různé dělobuchy, světlice a další pyrotechnické „radůstky“ zaměstnávají hasiče nebo i další záchranné a následně také úklidové služby právě v těchto dvou dnech, a to nejvíce ve velkých městech. Podíváme – li se na počty výjezdů, tak loni během Silvestra a Nového roku vyjížděli hasiči k 378 požárům, což je o 108 více, než tomu bylo předcházející rok a o 149 než předloni. V posledních 5 letech značně narostl v časných ranních hodinách dne 1. 1. počet požárů odpadů umístěných v různých místech objektů, popelnic, kontejnerů, trávních porostů a okrasných keřů. Je evidentní, že mnohé z těchto požárů vzniklo v souvislosti s používáním pyrotechniky. Loni jich bylo od půlnoci do 03,00 hodin 194.

Příčiny požárů jsou většinou dobře známy: lidská neopatrnost a nedbalost, nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou a nedodržování bezpečnostních doporučení. V mnoha případech je na vině i nadměrná konzumace alkoholu, která způsobuje, že lidé přestávají být dostatečně ostražití.

Srovnání počtu požárů v posledních letech v rámci celé ČR:

Datum Počet požárů Požáry celkem
Silvestr 31. 12. 2016 92 238
Nový rok 1. 1. 2017 146
Silvestr 31. 12. 2017 69 238
Nový rok 1. 1. 2018 169
Silvestr 31. 12. 2018 93 279
Nový rok 1. 1. 2019 186
Silvestr 31. 12. 2019 135 387
Nový rok 1. 1. 2020 252

V Karlovarském kraji to bylo během loňských oslav příchodu nového roku 19 požárů, část z nich způsobila právě zábavní pyrotechnika.

Doporučení při nákupu pyrotechniky

Zábavní pyrotechniku kupujeme pouze takovou, která je na český trh uváděna legálně, má návod výrobce na použití v českém jazyce a certifikační značku. Pyrotechniku navlhlou či s otevřeným obalem nikdy nekupujeme.  Doma zábavní pyrotechniku uložíme na suchém místě, mimo dosah dětí. Nevhodné je skladování v blízkosti krbů, otevřených ohňů a svíček, kde by mohlo dojít k její iniciaci.

Zásady zacházení s pyrotechnikou

  • Dbejte na to, abyste při používání zábavní pyrotechniky neohrozili zdraví ani majetek svůj či někoho dalšího. Pamatujte, že podle zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně si musí každý počínat tak, aby nezpůsobil požár. Jinak mu může být ze strany hasičů udělena pokuta až do výše 25 000 Kč.
  • S pyrotechnikou je nutné manipulovat zásadně na volném prostranství, minimálně 100 metrů od obydlí, tak aby nemohlo dojít např. k vniknutí světlice do oken, zapálení střechy domů, aut nebo keřů.
  • Se zábavní pyrotechnikou nesmí manipulovat nezletilé děti bez dozoru dospělých.
  • Rozhodně neodpalujte pyrotechniku, pokud jste požili alkohol. Stává se, že místo do vzduchu zamíří podnapilá osoba na kolemjdoucí osoby či obydlí, protože neudrží předepsaný směr vypouštění pyrotechniky.
  • Pozor si dejte také na zvukové efekty petard. Petardy nejsou nebezpečné z požárního hlediska, ale mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch.
  • Pokud si chcete udělat radost větším ohňostrojem, mějte prosím na paměti, že tak může činit jen odborně způsobilá osoba. Svěřte tedy jejich realizaci odborníkům či si zajděte na ohňostroj pořádaný vaší obcí.

Zdroj: HZS