„Prvním osmi lázeňským zařízením jsme poslali z programu COVID – Lázně 1,8 milionu korun,“ říká ministryně Dostálová

 Ministerstvo pro místní rozvoj začalo dnes (2.10.) proplácet žádosti z programu COVID – Lázně, který se na konci září uzavřel. Program patří k velmi úspěšným – k dnešnímu dni bylo staženo přes 147 tisíc voucherů, z toho zhruba čtvrtina už byla uplatněna.

MMR ve vypsané výzvě eviduje celkem 72 žádostí lázeňských subjektů, ze kterých vyplývá zájem přijmout do konce roku celkem 196 587 voucherů za téměř 786,348 milionů korun. Dnes začalo ministerstvo podle harmonogramu proplácet první žádosti, osmi lázním bylo už posláno 1,8 milionu korun. 

„Pomoc tuzemským lázním byla pro nás od začátku věcí národní cti. Lázeňství je fenomén České republiky a představa jeho kolapsu, především kvůli úbytku zahraniční klientely, nás ničila. Jsme proto rádi, že se nám podařilo vytvořit program, který má takovou odezvu,“ říká ministryně pro místní rozvoj, Klára Dostálová.

„Posláním peněz ale náš zájem nekončí. Dál jednáme s Evropskou komisí, aby byl Dočasný rámec programu prodloužen až do příštího roku. Pokud by se nám to podařilo a byly stále volné prostředky, program by mohl pokračovat. Je to panevropský problém, nejsme totiž jediný stát, kterému se omezením turistického ruchu dramaticky snížila zahraniční turistická klientela,“ doplnila ministryně.

Další žádosti o platbu, v rámci kterých budou uplatňovat akceptované vouchery, mohou lázně podávat až do 29. ledna 2021. A to opakovaně, podle toho, kolik voucherů u nich klienti za daný měsíc uplatní. Notifikace EK umožňuje vyčerpat připravenou částku ve výši jedné miliardy korun, což představuje 250 tisíc voucherů, respektive zvýhodněných preventivních pobytů v tuzemských lázních. Smyslem dotace MMR je primárně podpora lázeňského turismu, který patří k nejdůležitějším turistickým atraktivitám České republiky se staletou tradicí.