Mák s pesticidy se na náš trh nedostal

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zjistili další závadnou potravinu. Na náš trh směřovala zásilka 22 tun máku z Turecka, která obsahovala šestinásobně překročený limit pesticidu carboxinu. Milovníci máku se nemusejí bát, do našich obchodů se pochutina nedostane.mák 1

Foto: ilustrační

Inspektoři zjistili nadlimitní přítomnost pesticidu carboxin v potravině „Mák modrý – BLUE POPPY SEEDS, 4,45 kg/balení, země původu: Turecko“. Vzorek potraviny inspektoři odebrali ve skladu společnosti QUWAT GROUP s.r.o., Řípovská 1044, 67401 v Třebíči.

„U předmětné šarže máku laboratorní analýza prokázala téměř šestinásobně vyšší koncentraci pesticidu carboxin oproti limitu stanovenému právními předpisy, laboratoř naměřila hodnotu 0,290 mg/kg, zákonem povolené množství je 0,05 mg/kg,“ uvedl tiskový mluvčí Pavel Kopřiva. 

Dovozcem nevyhovujícího máku v celkovém množství 22 tun byla společnost QUWAT GROUP s.r.o., Kotkova 24/517, 61800 Brno a jako výrobce byla v průvodní dokumentaci uvedena společnost YUMURTACILAR ZAHIRE TARIM ÜRÜNLERI SAN.TIC LTD.STI., Turecko.

Inspekce uložila kontrolované osobě okamžitý zákaz uvádění potraviny na trh, aby tak zamezila průchodu předmětné nevyhovující potraviny na český trh a případnému ohrožení spotřebitele.

S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.