Cyklistická sezóna na železnici začíná v březnu, České dráhy vypraví skoro 7 000 „cyklovlaků“

České dráhy nabídnou tuto cyklistickou sezónu skoro 7 000 vlaků s rozšířenou přepravou jízdních kol, které by šlo označit za „cyklovlaky“. Zjednodušenou přepravu jízdních kol nabídnou v 6 074 spojích a přepravu jízdních kol formou úschovy během přepravy v 770 vlacích. Oproti roku 2016 je to rozšíření nabídky o 106 spojů. Národní dopravce ročně přepraví okolo tři čtvrtě milionu cyklistů na regionálních, dálkových i mezinárodních linkách. DSC_2155

Při oblíbené zjednodušené přepravě formou spoluzavazadla si nakládku, vykládku a dozor nad jízdním kolem zajišťuje sám cestující. V úschově během přepravy předává kolo do úschovy ve služebním voze zaměstnanci Českých drah. Ve vybraných dálkových spojích je možná nebo nutná rezervace pro přepravu kola.

Cena za vnitrostátní přepravu jízdního kola je stanovena podle vzdálenosti v několika pásmech a pohybuje se od 30 Kč při vzdálenosti do 50 km po 75 Kč při cestách nad 351 kilometrů. Za použití úschovy během přepravy se platí ještě úschovné ve výši 10 Kč. V mezinárodní dopravě mimo Slovenska je cena za přepravu kola pro celou trasu cca 276 Kč (10 EUR), směrem na Slovensko v přímém vlaku pak cca 83 Kč (3 EUR). Ve vybraných spojích je nutná rezervace. V přeshraniční dopravě je při použití některých typů jízdenek bezplatná přeprava jízdního kola a u některých přeshraničních jízdenek je možné koupit speciální celodenní doklad pro přepravu kola nebo doklady pro kola v rámci tzv. malého pohraničního styku (MPS). Jedná se například o jízdenky Labe–Elbe, EgroNet nebo Vltava–Dunaj Tiket.

Do hor, kolem řek, na výlet i velké putování

České dráhy zajišťují přepravu jízdních kol ve všech typech vlaků od regionálních spojů, přes rychlíky, expresní spoje a vlaky InterCity a EuroCity až po rychlovlaky SC Pendolino a railjet. Přeprava kol je možná do všech regionů Čech, Moravy a Slezska i přímo v nich, a také do zahraničí do blízkosti atraktivních dálkových cyklotras.

V mnoha případech cyklostezky přímo sledují železniční tratě, takže po jízdě na kole se lze vlakem vrátit téměř z jakéhokoliv místa zpět do výchozího bodu. Jedná se například o cyklotrasy kolem Ohře, Labe, Svitavy, Moravy a dalších českých a moravských řek. Vlaky také usnadňují překonání velkých výškových rozdílů při cestách do hor, např. na Ramzovou v Jeseníkách, do Potůčků a na Moldavu v Krušných horách, do Kořenova v Jizerských horách a na řadu míst na Šumavě. Díky přeshraničním cyklostezkám v Krkonoších lze využít i výchozí místa z Harrachova nebo polských Jakuszyc, kam jezdí přímé spoje Českých drah s přepravou kol.

Kola je možné přepravit také do zahraničí, a to jak v příhraničních osobních spojích, tak v dálkových expresech. Přímými vlaky z České republiky jsou tak dostupné například Řezno, Linec, Vídeň, Bratislava a Budapešť na Dunajské cyklostezce, Drážďany a Hamburk na Labské cyklostezce, kola lze přepravit také do Mnichova a na severní a východní Slovensko, např. do Žiliny, Liptovského Mikuláše, Popradu-Tater nebo do Košic.

Speciální cyklovlaky také letos

Také letos vypraví České dráhy na několika linkách speciální sezónní výletní cyklovlaky. První z nich začne jezdit o sobotách a nedělích již od 25. března z Prahy na Okoř (stanice Noutonice) a dále do Slaného pod názvem „Cyklohráček“. Speciální vlaková souprava spojuje možnosti přepravy jízdních kol se zvláštně vybavenými dětskými hracími vozy. Na konci každého měsíce tento vlak zajede až do Zlonic a novinkou v letošním jízdním řádu bude přesměrování přes tzv. Pražský semmering. Z Prahy přes Neratovice a Mělník do Mšena bude jezdit od konce dubna o sobotách turistický vlak „Kokořínsko“ a v letní sezóně z Brna do Břeclavi, Mikulova, Znojma a Šatova „Expres Pálava–Podyjí“. Novinkou letošní sezóny pak budou letní prázdninové cyklovlaky Ohře mezi Chebem a Karlovými Vary nebo zvláštní cykloturistikcý vlak z Prahy do Českého ráje, především do oblasti Jičínska a Prachovských skal, který pojede od června do září celkem šestkrát.

Cyklistické novinky na železnici v letošní sezóně

  • Na dvojnásobek se rozšířila víkendová nabídka spojů s přepravou jízdních kol v atraktivní trase kolem dolního toku Vltavy v úseku Praha – Kralupy nad Vltavou / Nelahozeves.
  • Zavedena sezónní přeprava jízdních kol v relaci Praha – Krakov ve vlaku Cracovia (cyklostezka Greenway Krakov – Vídeň).
  • Rozšířena nabídka expresního spojení s přepravou jízdních kol na 4 páry vlaků denně v trase Praha – České Budějovice – Linz, do atraktivního cyklistického regionu jižních Čech a k Dunajské cyklostezce.
  • Cyklovlak Ohře provozovaný v sobotu, v neděli a ve svátky od 1. července do 3. září na trati Cheb – Karlovy Vary.
  • Zvláštní turistický cyklovlak v trase Praha – Nymburk – Jičín – Turnov – Praha, který bude vypraven v šesti termínech od června do září.