Vítězství českého týmu a osobáky! Mladí atleti Alžběta a Jakub zářili v reprezentaci

Maďarské mezinárodní atletické utkání se stalo velkým triumfem pro českou výpravu i pro dva talentované sportovce z SKP Union Cheb. Sprinteři Alžběta Levová z Pomezí nad Ohří a Jakub Uhl z Františkových Lázní si z akce osobní rekordy a především první velké mezinárodní zkušenosti. Jak hodnotí své výkony, atmosféru i podporu domovského klubu?

Foto: Archiv sportovců

Pro oba mladé atlety byla stovka klíčovou disciplínou. Alžběta sice nedosáhla na očekávaný osobní rekord, ale čas 12,19 s jí zajistil vynikající 2. místo. „Cílila jsem na nový osobní rekord, který jsem bohužel nezaběhla, ale za druhé místo jsem moc ráda,“ hodnotí Alžběta.

Naopak Jakub si připsal skvělý milník, když si na stejné trati vylepšil osobní maximum na 11,32 s. „Mám z toho skvělý pocit, zaběhnout si osobní rekord je vždy fajn,“ usmívá se.

Zlatým hřebem se staly štafety 4×100 metrů, kde jak dívčí, tak chlapecký tým vybojoval pro Českou republiku vítězství.

Foto: Archiv sportovců

„Běželi jsme v tomto složení poprvé a trénink byl jen jeden. Rozběhli jsme štafetu v rychlém tempu, to se nám povedlo udržet a k triumfu přispěly i povedené předávky,“ popsala vítěznou strategii Alžběta. Jakub potvrdil, že atmosféra byla napjatá, ale tým si s ní poradil: „I přesto jsme zachovali chladnou hlavu a podařilo se nám plně se soustředit na závod. To nám zajistilo vítězství.“

Pro oba šlo o jednu z prvních velkých mezinárodních akcí a obléknout národní dres pro ně byla velká čest. „Poprvé závodit v národním dresu byla pro mě velká pocta, tím spíš, že jsem mohla přispět k vítězství české výpravy,“ říká Bety. Jakub dodává: „Jsem šťastný, že jsem byl nominován a mohl reprezentovat ČR.“

Ani jeden z atletů necítil příliš velký tlak zvenčí. „Tlak vyvíjím vždy jen já sama na sebe. Nikdy ne trenéři, nebo rodiče. Závod byl pro mě odměnou, snažila jsem si ho hlavně užít,“ vysvětluje Alžbeta. Jakub tlak vnímal „jako každý jiný velký závod,“ jen byl lehce nervózní při štafetě.

Konkurence se podle nich příliš nelišila od té na Mistrovství České republiky. Oba startovali s velmi kvalitními soupeři, ale necítili velký rozdíl.

Kromě rekordů si atleti odvezli i cenné zážitky. „Odvážím si hlavně zkušenosti a příležitost sblížit se s mými českými soupeřkami. Tentokrát jsme se stali součástí jednoho týmu a vytvořila jsem si nová přátelství,“ pochvaluje si Alžběta sportovního ducha akce. Jakub si pamatuje neuvěřitelnou atmosféru, „kdy si navzájem všichni fandí a podporují se.“

Fyzicky bylo nejtěžší vydat ze sebe to nejlepší po dlouhé sezóně bez přestávek. Jakub prohlašuje, že si utkání jel hlavně užít a prodat, co natrénoval.

Oba se shodují, že podpora SKP Union Cheb je skvělá. „Jsem ráda, že tréninky i závody probíhají bez nátlaku a v dobré náladě,“ říká Alžběta a děkuje především trenérovi Mílovi Novákovi. Jakub přidává poděkování všem trenérům, kteří se jim věnují. Jak Alžběta tak Jakub nezapomněli ocenit terapeutickou péči trenérky Julie Langmaierové.

Nejbližší cíle oba atleti směřují do dorostenecké kategorie. Jak Alžběta, tak i Jakub se budou soustředit na nastávající halovou sezónu. Motivací pro oba je prosadit se mezi staršími a účast na MČR dorostenců v roce 2026.

Nakonec atleti poslali vzkaz mladším generacím: Alžběta: „Nikdy se nevzdávejte, i přesto, že se to někdy nemusí podařit, protože právě ty nejtěžší chvíle nás posouvají vpřed.“

Jakub: „Pokud budete poctivě trénovat, budete mít odvahu překonávat překážky a nevzdáte se při prvních potížích, dokážete cokoliv.“