Památkově chráněné nádražní budovy v Chebu a Františkových Lázních se dočkají rozsáhlé rekonstrukce. Díky dotaci z programu Spravedlivé transformace projdou tyto významné stavby komplexní obnovou, která spojí zachování historických prvků s moderními technologiemi. Cestující se tak mohou těšit na zvýšení komfortu, energeticky úsporné provoz a bezbariérový přístup.
Vizualizace modernizace františkolázeňského nádraží. Zdroj: Správa železnic
„Správa železnic i před koncem roku pokračuje v úspěšném získávání dotačních zdrojů Evropské unie,“uvedla tisková mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. „Po pilotním projektu v Ústeckém kraji se opět podařilo získat grant z programu JTM, který kombinuje úvěr Evropské investiční banky a dotace. Tentokrát se použije na rekonstrukci osmi nádražních budov v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji, celková výše dotace dosahuje 576 milionů korun,“ upřesnila.
Program Spravedlivé transformace je orientován na rozvoj strukturálně postižených regionů Evropské unie, v ČR konkrétně na Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Finanční prostředky budou vynaloženy na rekonstrukci nádražních budov.
„Obnova čeká například památkově chráněnou nádražní budovu v Chebu z roku 1962. Kromě rekonstrukce vnitřních prostor dojde k instalaci fotovoltaické elektrárny a vzniknou i nová parkovací místa. Na seznamu nechybí ani další památkově chráněný objekt, a to na nádraží v Teplicích, kde se stavbaři zaměří na všechny interiéry. Dotace půjde i na přestavbu nádražní budovy v bruselském stylu z roku 1967 v Ostravě-Vítkovicích,“ sdělila mluvčí s tím, že další nádražní budovy, které budou díky dotaci z programu JTM rekonstruovány, se nacházejí v Bečově nad Teplou, ve Františkových Lázních, v Lovosicích, v Roudnici nad Labem a v Kopřivnici.
Zmíněné stavby přinesou zvýšení komfortu cestujících, energetické úspory a zajistí bezbariérově přístupné prostory nádraží.
Realizace uvedených staveb je spolufinancována Evropskou unií z nástroje Just Transition Mechanism (JTM). Celková výše nákladů dosahuje 3 200 147 164 Kč. Úvěr Evropské investiční banky poskytnutý na tyto stavby je 2 304 105 958 Kč. Míra podpory EU představuje 25 % poskytnutého úvěru, výše dotace tak činí 576 026 490 Kč.