Další regionální kulturní projekty a akce získaly podporu od kraje

Celkem 360 tisíc korun si mezi sebou rozdělí žadatelé, kteří se ucházeli o individuální dotaci v oblasti kultury a památkové péče. Prostředky poputují na aktivity organizace POST BELLUM, přípravu a konání Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka v Karlových Varech a na zhotovení projektu spojeného s rekonstrukcí hrázděného domu v Kraslicích. Rozhodla o tom Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání.

Foto z akce Paměti národa

„Podporu mimo klasické dotační programy jsme tentokrát schválili třem žadatelům. Mezi nimi je úspěšný projekt neziskové organizace POST BELLUM, díky kterému budou zaznamenány osobní zpovědi a vzpomínky karlovarských pamětníků, aby zůstaly v paměti pro příští generace. Dále se jedná o pěveckou soutěž, která patří mezi významné kulturní a společenské události nejen v Karlovarském kraji, ale celé republice. A vyhověli jsme také třetímu požadavku týkající se renovace zapsané kulturní památky hrázděného domu v Kraslicích. Ten pak bude po úspěšné rekonstrukci zpřístupněn široké veřejnosti,“ uvedla krajská radní pro oblast kultury a památkové péče Oľga Haláková.

POST BELLUM je nezisková organizace, jež od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků zlomových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří byli přesvědčeni, že tito lidé musí dostat příležitost vyprávět svůj příběh. Archiv Paměti národa čítá přes 10 000 svědectví a patří tak mezi nejrozsáhlejší sbírky orální historie na světě. Najdete mezi nimi příběhy z České republiky a dalších 20 zemí. Poskytnuté finance organizace využije na pokrytí nákladů spojených s přípravou a realizací vzdělávacího projektu „Příběhy našich sousedů v Karlovarském kraji“ a editací zaznamenaných svědectví pamětníků. Ta pak budou následně zveřejněna na portálu Paměť národa.

Hlavní akcí pořádanou Mezinárodním pěveckým centrem Antonína Dvořáka je Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Událost vznikla před 58 lety a mezi její zakladatele patří i vnuk samotného skladatele. Soutěž byla zpočátku určená studentům uměleckých škol, později se stala uznávanou soutěží s nadnárodním přesahem. Každoročně se jí zúčastní 80 až 110 pěvců z celého světa. Tradicí, rozsahem a mezinárodním zastoupením se řadí mezi největší kulturní akce, které Karlovarský kraj hostí.

Úspěšným žadatelem byl také Spolek přátel města Kraslice, který se snaží o uchování a rozvíjení historického a kulturního dědictví, stejně tak o ochranu kulturních památek ve městě a okolí. Aktuálně se jeho členové věnují projektu zaměřenému na hrázděný dům č. p. 217/25 v Kraslicích z roku 1737. Spolek z dotace pořídí požární signalizaci a elektronické zabezpečení, jejichž instalace je nutná pro částečnou kolaudaci objektu.

KÚKK