Na uchazeče o řidičák čekají nové otázky

Pokud se po 28. červenci letošního roku chystáte k závěrečné zkoušce z autoškoly, zbystřete. Od tohoto data totiž na uchazeče o řidičák bude čekat dohromady čtyřicet nových otázek. Stejně jako u předchozí sady nových otázek, i u těchto nejnovějších je hlavním cílem nejen prověřit znalosti pravidel silničního provozu, ale také vnímání rizik, které s řízením motorových vozidel souvisejí.

Ilustrační foto

Třicet statických a deset dynamických otázek představili na tiskové konferenci zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Policie ČR. Statické otázky jsou zejména mutací již současných otázek, avšak je v nich potřeba řešit jinou nastalou situace, dynamické otázky s animacemi potom řeší reálné situace při řízení, například míjení se v křižovatce.

„Dynamické otázky vycházejí z projektu Hazard Perception a jak už říká název, jedná se o vnímání rizik. Je to trend, kterým se ubírají při vzdělávání řidičů moderní země. Součástí těchto otázek je krátká videosekvence, po které následuje otázka. Typicky je nutné vyřešit dopravní situaci jako například průjezd křižovatkou nebo reakce na vyjíždějící zaparkované vozidlo,“ řekl Jiří Novotný z Asociace autoškol ČR.

Sada testových otázek tak dosáhne počtu 1100, přičemž napříč Evropskou unií je standardem přibližně soubor 2000 otázek. Kompletní sadu nových otázek najdete na webu noveotazky.cz a na webu hazardperception.cz si můžete zkusit, zda případná rizika odhalíte včas a navíc jsou jednotlivé situace rozebrané z pohledu platných předpisů.

„Chceme se v budoucnu dostat alespoň na 1500 až 2000 otázek pro závěrečné zkoušky v autoškole, a i proto několikrát do roka představujeme sady čítající několik desítek nových otázek. Důvodů je řada, provoz se vyvíjí, dříve byl úplně jiný, než je dnes. A navíc chceme lépe testovat a komunikovat různá problematická témata. S tím souvisí i to, že skrze otázky ukazujeme řidičům řadu situací, které je potkají na silnici a jsou tak připraveni na jejich řešení,“ říká Milan Janda z Ministerstva dopravy.

Letos se jedná o druhou sadu nových otázek, která se přidává do závěrečných zkoušek z autoškoly. Ta byla představena v lednu reagovala na novinky v silničním provozu, které začaly platit od 1. ledna 2024, jejím cílem bylo ale také přimět uchazeče o řidičské oprávnění, aby pochopili pravidla silničního provozu a naučili se správně vyhodnocovat krizové situace.

Součástí tiskové konference byla také ukázka novinek ve vzdělávání řidičů, konkrétně trenažéru vnímání rizik Movitren a speciální motoškoly Učme se přežít s programem zaměřeným na řidiče skútrů spadajících pod řidičské oprávnění skupiny B. Bezpečnost silničního provozu musí být prioritou nás všech a prezentované novinky v ní mohou významně pomoci.

MDČR