Kde máme schovaný plyn se dozvěděli žáci centra „Geofyzikálních dovedností“ základní školy ve Skalné. Jejich odborná exkurze tentokrát směřovala k Podzemnímu zásobníku plynu u Příbrami a na návštěvu Hornického muzea.
Foto: Archiv organizátorů
Uskladnění plynu je zde zcela unikátní neboť je v hloubce 1000 metrů v žulovém masivu nedaleko bývalých uranových dolů je nejen pro mladé geofyziky novinkou.
V podzemí je vyrubaná kaverna o objemu 620 tisíc krychlových metrů a jelikož je díky přirozené horninové zátce dané hloubkou uložení, plyn možné natlakovat až na 11 Mpa tak objem plynu je ještě víc jak 100 větší.
Foto: Archiv organizátorů
Pro nové geofyzikální odborníky bylo zajímavé to, že stabilita tohoto podzemního díla se hlídá vysoce citlivou seismickou sítí se stejnými parametry jako je západočeská seismická síť WEBNET. Na této síti se nejen zaznamenávají lokální podzemní mikrozeměřesení, které jsou způsobovány dynamickým zatěžováním horninového masivu při pulzaci tlaku v zásobníku ale i zemětřesné roje ze západních Čech.
Foto: Archiv organizátorů
Historii stříbrných dolů na Příbrami, které dosáhly už v době před více než 100 lety hloubky 1000 m poznali žáci u unikátního parního těžního stroje, který na jednom laně spustil do této hloubky i Císaře Josefa, neboť to v té době byly nejhlubší doly nejen v Rakousko – Uhersku ale i v Evropě.
Milan Brož