ERÚ připomíná! DPI končí za několik týdnů, tisícům domácností může hrozit odpojení od energií

ERÚ  připomíná! 15. října 2021 ukončila dodávky elektřiny největší skupina alternativních dodavatelů v České republice,  Bohemia Energy. Po jejím pádu se v režimu dodavatele poslední instance (DPI) ocitlo 900 tisíc domácností  a podniků. Více než 97 % z nich si už našlo nového dodavatele a přešlo na standardní produkty. Těm zbývajícím, kteří stále vyčkávají u DPI, ale nezbývá mnoho času. Dodávky poslední instance skončí  za několik týdnů.

Ilustrační foto Pixabay

Režim DPI slouží k zajištění náhradních dodávek energií, pokud svou činnost ukončí kterýkoliv dodavatel. Od října loňského roku úspěšně prošel dosud nejtěžší zatěžkávací zkouškou, když musel obsloužit rekordní  počet spotřebitelů. Energetický zákon ale zároveň omezuje dobu, po kterou je tato záchranná síť aktivní, na šest měsíců. Do konce této lhůty musejí všichni zákazníci z „nouzového“ režimu odejít, tzn. najít si běžného dodavatele a podepsat s ním smlouvu. Ti, kteří by termín zmeškali, se dopustí neoprávněného odběru, který následně povede až k odpojení jejich odběrného místa od energií.

Ilustrační foto Pixabay

Spotřebitelům, bývalým zákazníkům společností ze skupiny Bohemia Energy, kteří ještě od DPI odebírají  elektřinu, skončí režim „záchranné sítě“ 14. dubna 2022. U plynu to bude o tři dni později, 17. dubna 2022. Termíny se ale krátí i těm, kterým v loňském roce dodávky ukončily další společnosti. Kompletní přehled  jednotlivých režimů DPI je k dispozici na webových stránkách ERÚ (zde).

Na webu úřadu jsou pak dostupné také často kladené dotazy, které ERÚ nejčastěji řeší se spotřebiteli  v souvislosti s DPI, vč. informací užitečných při změně dodavatele (zde). Lidem, kteří se kvůli pádu dodavatelů  ocitli v tíživé sociální situaci, pomocnou ruku navíc nabízejí také úřady práce. Spolupráci ERÚ navázal i se Sdružením měst a obcí ČR, jehož členové se kromě poradenství snaží sehnat „v terénu“ spotřebitele, kteří  jsou z jakéhokoliv důvodu nekontaktní a dodavatelům se s nimi nepodařilo spojit ani po několika měsících. Právě ti mohou být nejvíce ohroženi blížícím se odpojováním.

„Jestliže energie stále odebíráte od DPI, jedinou dobrou radou je, abyste co nejrychleji přešli na standardní produkt. Teď už nejde jen o vysoké ceny dodávek od DPI, o energie byste brzy mohli přijít úplně. Několik dní vám zabere ještě výběr nového dodavatele a také to, než si vás tento dodavatel převezme. Teď už skutečně není nač čekat,“ doporučuje předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček a připojuje: „Zároveň bych tímto chtěl znovu požádat o to, aby se lidé rozhlédli kolem sebe, jestli někdo z jejich rodiny či blízkého okolí nemůže mít podobný problém.

Zdroj: ERÚ