Nalezený granát zlikvidoval pyrotechnik na místě

Při procházce s detektorem nalezl muž nedaleko Horního Žďáru granát. Vzhledem k jeho stáří a stavu byl pyrotechnikem zlikvidován na místě.

V neděli dne 14. března po desáté hodině ranní byl šestatřicetiletý muž s detektorem kovu na procházce v lese u Horního Žďáru. „Po chvíli u kořenu stromu nalezl předmětem připomínající munici a věc okamžitě nahlásil na linku 158,“ uvedla policejní mluvčí Eva Valtová s tím, že na místo ihned vyjela policejní hlídka z obvodního oddělení Ostrov, která si posléze vyžádala součinnost od policejního pyrotechnika. Po příjezdu policejní pyrotechnik vyhodnotil, že se jedná o dělostřelecký granát. Vzhledem k jeho stáří a stavu rozhodl o jeho likvidaci na místě. Během zneškodnění nedošlo ke zranění osob.

Prevence:

Policisté v našem kraji velmi často řeší případy nálezu staré munice. Na místo okamžitě vyjíždějí přivolaní pyrotechnici, kteří ke každému podezřelému předmětu přistupují se zvýšenou opatrností, aby při manipulaci nedošlo k explozi. Korozí předmětu může dojít k narušení systému pojistek a k výbuchu potom stačí málo. Proto nepodceňujte ani staré a zkorodované výbušniny a jiné předměty. V případě nálezu s nimi v žádném případě nemanipulujte a ihned o nálezu vyrozumte policii. Vyčkejte do příjezdu hlídky a místo nálezu zabezpečte tak, aby se k němu nepřiblížily další osoby. Pokud se nebude jednat o munici, nikdo se na Vás zlobit nebude. Lepší je vždy nález ohlásit, než aby došlo k neštěstí.