Návštěvníci se na nočních prohlídkách od kastelánky dozvědí zajímavosti z doby nedávno minulé

Žádná gotika, baroko ani románské období, ale doba nedávno minulá, to je téma letošních nočních prohlídek na Seebergu. Návštěvníci se od kastelánky hradu Hany Cestrové dozvědí také další zajímavosti. Například to, k čemu hrad sloužil od druhé světové války až k jeho znovuotevření v roce 1990. Nejbližší z komentovaných prohlídek je naplánována na sobotu 15. a neděli 16. srpna od 21 hodin. Bližší informace o prohlídkách na telefonu 607878398, mailu seeberg@muzeumfl.cz nebo na pokladně hradu. Cena prohlídky je 120 korun.

Již tradičně nabízí hrad Seeberg komentované noční prohlídky s kastelánkou. Tyto prohlídky mají každý rok své téma, po loňské nejstarší historii hradu – románském období a chebské ministerialitě, se letos otvírá téma z dob nedávno minulých  – období od 2. SV do znovuotevření hradu veřejnosti v roce 1990.

Toto období bylo pro hrad téměř likvidační, ale především díky nadšení skupiny dobrovolníků, kterým nebyly osudy kulturních památek lhostejné, mělo šťastný konec – hrad se zachránil a znovu zpřístupnil veřejnosti.

Návštěvníci budou možná překvapeni, jaké události hrad v tomto období provázely – od předválečné výletní restaurace pro lázeňské hosty přes válečnou montovnu dílů pro německý letecký průmysl, mládežnická vzdělávací zařízení a pionýrský tábor, po dlouhodobé marné pokusy tehdejšího vlastníka hrad pronajmout, až po konstatování, že hrad zachránit nedokáže.

Připomeneme si také undergroundové umělce spojené s hradem a hlavně dobrovolníky z hnutí Brontosaurus, bez jejichž nadšení a spousty práce bychom si hrad možná už neprohlíželi. Kastelánka má připravené i zcela neznámé a dnes již úsměvné perličky spojené s osudem hradu v tomto pohnutém období. A také může slíbit, že zvídavým návštěvníkům nočních prohlídek ukáže i některé prostory návštěvníkům jinak nepřístupné. Nebude chybět ani kvízová otázka a malá odměna za správnou odpověď.

Srpnové termíny nočních prohlídek hradu Seeberg 2020: 15., 16., 23. a 29 srpna

Cena prohlídky je 120 Kč, nutná je telefonická rezervace na telefonním čísle 351 011 990 / 607 878 398 nebo e-mailem seeberg@muzeumfl.cz

Začátky prohlídek vždy od 21 hodin.