Chebská průmyslová budova patří k nejšetrnějším. Vybudovali i ještěrkoviště

Distribuční centrum Estée Lauder provozované DHL je pátou nejšetrnější industriální budovou v nových zemí Evropské unie vůbec a nejšetrnější. Součástí areálu je například ještěrkoviště ve tvaru stužky, symbolického tvaru boje proti rakovině prsu.průmyslová zona Cheb

DHL si tak v Chebu od Accolade pronajímá už bezmála 50 000 m2. Hodnota celé budovy je zhruba 800 milionů korun.

Nejnovější budova v chebském průmyslovém parku je pátou nejšetrnější industriální stavbou vůbec v rámci nových zemí Evropské unie. Zároveň je také tou nejšetrnější v letošním roce. Distribuční centrum kosmetiky Estée Lauder provozované společností DHL totiž čerstvě získalo uznávanou certifikaci BREEAM na stupni Excellent. Právě tato certifikace hodnotí, jak je který provoz přívětivý nejen k životnímu prostředí, ale třeba i ke svým zaměstnancům. Stavbu investovala skupina Accolade a zajistil ji developer Panattoni Europe. DHL je u Accolade v dlouhodobém nájmu.

„Accolade nechává všechny nové budovy stavět tak, aby splňovaly alespoň stupeň BREEAM Very Good, tedy „Velmi dobrý“. V případě DHL se nám podařilo po dohodě s nájemcem na způsobu provozu distribučního centra dosáhnout ojedinělé certifikace Excellent. Znamená to, že budova je jak mimořádně šetrná k životnímu prostředí, tak má zároveň nižší náklady na provoz,“ říká Milan Kratina, CEO a spolumajitel Accolade.

„V provozu fungují například senzory, které regulují LED osvětlení podle intenzity denního světla nebo tlumí osvětlení tam, kde se zrovna nikdo nepohybuje. Specialitou jsou mimořádná protipožární opatření kvůli těkavým látkám v kosmetice,“ říká Jiří Stránský, ředitel rozvoje nových lokalit skupiny Accolade.

„Stavba je zelená i zvenčí, jako jeden příklad za všechny, její součástí je i ještěrkoviště – prostředí uzpůsobené na vyhřívání nebo páření ještěrek. Zajímavostí navíc je jeho tvar – stužka symbolizují boj proti rakovině prsu,“ dodává Martina Životová z oddělení developmentu Accolade.

Distribuční centrum kosmetiky Estée Lauder má navíc v rámci obecného stupně certifikace Excellent vynikající procentní hodnocení, takže jí k dosažení nejvyššího stupně chybí jen krůček. Například v nakládání s odpady je stoprocentní, vynikající je i v emisích a má dobré výsledky i v péči o vodu.

Výstavba distribučního centra kosmetiky Estée Lauder pro společnost DHL začala v chebském průmyslovém parku v polovině minulého roku. Nová budova přímo navazuje na již stojící servisní a logistické středisko televizní společnosti Sky Deutschland taktéž provozované DHL. Dceřiná společnost německé pošty si tak v Chebu od Accolade pronajímá už bezmála 50 000 m2. Hodnota celé budovy je zhruba 800 milionů korun.

Accolade v současné době v Chebu vlastní tři nájemní budovy pro lehký průmysl a logistiku. Pronajímají si je společnosti Tchibo, která tu pro svůj eshop provozuje své největší distribuční centrum ve střední Evropě, dále BWI, která zde vyrábí automobilové tlumiče, a DHL.