Chebské varhanní léto nabídne šest koncertů a jeden bonusový

Každý z nás je během cesty životem občas pasován do role učitele i žáka. Našimi prvními učiteli jsou často nevědomky naši rodiče, prarodiče. Od nich získáváme průpravu pro základní orientaci v životě. Po pár letech se staneme žáky učitelů-profesionálů. A zatímco výběr rodičů ovlivnit nemůžeme, výběr učitelů do jisté míry ano.

Mnohé životopisy „slavných“ vypovídají o tom, jak významnou úlohu sehrál dobrý učitel na jejich cestě k úspěchu. O špatných učitelích se historie většinou nešíří. Ale zkušenost říká, že díky špatným učitelům je možné rozpoznat ty dobré.

Většina minulých ročníků Chebského varhanního léta byla nesena nějakým pojícím tématem. A ani letošní volba účinkujících není náhodná. Jan Hora reprezentuje nejstarší generaci českých varhaníků. Tento uznávaný a vyhledávaný pedagog varhanní hry na Pražské konzervatoři i HAMU „vyučil“ během své praxe mnoho skvělých následníků. Pavel Černý, jeden z jeho nejtalentovanějších žáků a dnes pedagog varhanní hry na HAMU a JAMU, si pro svůj koncert zvolil za spoluhráče houslistu Josefa Žáka. A struny houslí (Vítězslava Ochmana) se rozezní ještě jednou, za doprovodu varhaníka Aleše Noska, žáka Pavla Černého. Koncert Ondřeje Valenty, jednoho z posledních žáků Jana Hory a dnes vyšehradského varhaníka, a jeho hostů (zpěvačky Ludmily Vernerové a flétnistky Evy Prchalové) bude vzpomínkou na slavná období české historie.

Celkem je ve 22. sezóně připraveno 6 koncertů (červenec – srpen) a jeden koncert bonusový (září). První z koncertů se 11. července uskuteční ve dvou různých časech v Koncertní síni Klára. Od 17 hodin bude program přizpůsoben méně „ostříleným“, ale o to zvídavějším posluchačům. Zahrají „domácí“ Martina Kolářová, pedagog varhan a dramaturg cyklu, a varhaník a varhanář Václav Vála. Další čtyři koncerty se budou konat v chrámu sv. Mikuláše a Alžběty se začátky tradičně v 19 hodin.

Při bonusovém koncertu, který se bude konat v neděli 23. září od 19 hodin, pak vystoupí Chorus Carolinus Kladno s Missa sancti Wenceslai martyris od Františka Václava Habermanna, který byl v letech 1773 až 1783 ředitelem kůru v kostele sv. Mikuláše v Chebu.

 Za pořadatele varhanice Martina Kolářová, MgA.

Program:

 

 1. července Slavní žáci slavných učitelů 1

Klára, od 17:00          Martina Kolářová – varhany, Václav Vála – varhany

Program: D. Buxtehude, J. S. Bach, J. Seger, J. Kř. Kuchař aj.

program přizpůsoben méně „ostříleným“, ale zato zvídavým posluchačům.

 1. července Slavní žáci slavných učitelů 2

Klára, od 19:00          Martina Kolářová – varhany, Václav Vála – varhany

Program: D. Buxtehude, J. S. Bach, J. Seger, J. Kř. Kuchař aj.

 1. července Koncert pro housle a varhany
 2. Mikuláš Aleš Nosek – varhany, Vítězslav Ochman – housle

Program: Ch. M. Widor, S. Karg-Elert, A. Honegger, M. Reger, M. Dupré aj.

 1. července Varhanní recitál Jana Hory
 2. Mikuláš Program: R. Schumann, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. B. Foerster, B. Martinů
 3. srpna Koncert pro flétnu, zpěv a varhany
 4. Mikuláš Ludmila Vernerová – soprán, Eva Prchalová – flétna, Ondřej Valenta – varhany

Program: J. S. Bach, G. F. Händel, J. Klička, J. Ropek aj.

 1. srpna Bach, Dvořák a Franck symfonicky
 2. Mikuláš Pavel Černý – varhany, Josef Žák – housle

Program: J. S. Bach, A. Dvořák, C. Franck

 1. září Bonus: Missa sancti Wenceslai martyris
 2. Mikuláš Chorus Carolinus Kladno

Program: František Václav Habermann: Missa sancti Wenceslai martyris, František Václav Habermann byl v letech 1773 – 1783 ředitelem kůru v kostele sv. Mikuláše v Chebu.

Začátky koncertů v 19 hodin (11. 7. navíc i od 17 hodin), vstupné 50 korun – prodej vstupenek na místě před koncertem, pořadatelé: město Cheb a Římskokatolická farnost Cheb