Okrádal seniory v Mariánských Lázních i na Sokolovsku

Až pět let si může posedět za mřížemi sedmadvacetiletý muž. V Mariánských Lázních a na Sokolovsku okrádal seniory. Do bytů se dostával pod záminkou nabídky energií nebo třeba kontroly vody. Okradením důchodců si přišel na více než 350 tisíc korun. Podvodník už sedí v cele.

 Chebští kriminalisté zahájili trestní stíhání sedmadvacetiletého muže, kterého obvinili ze spáchání přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a dále z pokračujících přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

„Zmíněný sedmadvacetiletý muž se měl dopustit celkem šesti skutků, které měly navíc stejný předmět zájmu – seniory,“ vysvětlil policejní mluvčí Michal Žáček. V průběhu měsíce května letošního roku měl oslovit seniory v Březové u Sokolova a v Mariánských Lázních pod legendou toho, že nabízí služby společnosti poskytující energie. Muž vystupoval tak důvěryhodně, že ho osoby pustily do svého bytu. „Místo toho, aby jim zařídil lepší ceny energií, tak v okamžicích, kdy mu senioři připravovali sklenici vody, měl prohledat jejich byt a odcizit různé věci. V Mariánských Lázních měl tímto způsobem odcizit věci v hodnotě přes 200 tisíc korun,“ upřesnil.

Muž ze Sokolovska však využíval ještě jinou legendu k tomu, aby mohl vstoupit do bytů. „V dalších případech si měl totiž vymyslet například to, že opravoval vodu v sousedním bytě, a musí zkontrolovat, zda neprotéká právě do bytu, ve kterém bydlel oslovený senior anebo, že se v domě stala vodovodní havárie. Pod takovými záminkami měl vejít do dalších čtyř bytů. V těch měl opět využít nepozornosti seniorů a z domova jim odcizit finanční hotovost ve výši přes sto tisíc korun a různé šperky či platební kartu. Svým jednáním v uvedených šesti případech měl způsobit škodu přesahující částku 350 tisíc korun,“ doplnil mluvčí.

Skutky se podařilo objasnit díky vzájemné spolupráci sokolovských a chebských kriminalistů na základě důkladného prověřování a provádění operativních činností. Po shromáždění důkazních prostředků vydal státní zástupce předchozí souhlas se zadržením. Sedmadvacetiletého muže se pak podařilo zadržet dne 12. června sokolovským kriminalistům, kteří společně s chebskými kolegy provedli s mužem patřičné úkony. V současné chvíli je muž umístěn v policejní cele a chebští kriminalisté v nejbližší době podají státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby.

 Prevence: Několik rad v případě, že Vás podobní lidé navštíví:

neotevírejte nikdy dveře svého bytu, dokud si nejste naprosto jisti, že člověka za dveřmi znáte

neotevírejte automaticky – nevíte, kdo je za dveřmi

všímejte si pohybu osob, které nabízí různé zboží a nevyžádané služby

nepřechovávejte doma více peněz v hotovosti, či cenné věci

nenechávejte peněženku, doklady, čí klíče nikde bez dohledu

nechlubte se svým majetkem

nepůjčujte peníze cizím lidem, nedávejte žádné zálohy podomním prodejcům ani jiným osobám, které se představí jako zástupci firem

pokud pracovník firmy přijde, chtějte po něm nějaký průkaz totožnosti

v nebezpečí zavolejte ihned tísňovou linku 158.