Pravda zazní v chebském studiu “d“

Západočeské divadlo v Chebu uvede již tento další premiéru. V pátek 3. a v sobotu 4. března si mohou diváci těšit na českou premiéru hry Floriana Zellera s názvem Pravda. Komorní prostředí klubu „d“ má řadu pozitiv, je zde však omezená kapacita. Také to je důvod, proč divadlo pořádá hned dvě premiéry. Obě jsou však již vyprodané. Divadlo úvodní fotka Pravda

„Chebští diváci již měli možnost se s hvězdou francouzských jevišť Florianem Zellerem setkat v sezóně 2008/2009, kdy v Západočeském divadle inscenoval režisér Jiří Honzírek jeho hru Kolotoč, v níž si herci bez varování vyměňovali role. Zeller je ve své zemi považován za celebritu, mezi jeho přátele se počítají například Milan Kundera, Catherine Deneuveová nebo manželka Nicolase Sarkozyho Carla Bruniová,“ uvedla Martina Pokorná, dramaturgyně chebského divadla.

Tentokrát v komedii Pravda, napsané v roce 2011, je forma tradičnější než v případě Kolotoče, autor se ovšem vrací ke svým oblíbeným tématům – pravdě, lži, morálce a žárlivosti. Jedná se o manželský čtyřúhelník, kde jsou si jednotliví manželé a manželky navzájem nevěrní. Jejich kamufláž je čím dál rafinovanější, a především – za chvíli už sami nevědí, kdo komu lže… Západočeské divadlo v Chebu uvádí Zellerovu Pravdu v české premiéře v překladu Michala Zahálky.

„Režie této dokonale zábavné divadelní studie lhaní se ujal kmenový režisér karlovarské činohry Jiří Seydler a v rolích manželských párů se objeví Michal Švarc, Vladimíra Vítová, David Beneš a Pavla Janiššová. Pro zajímavost – při premiérovém uvedení ve Francii si hlavní roli zahrála tehdy sedmašedesátiletá legenda francouzského divadla a filmu Pierre Arditi. Pro diváky bude určitě zajímavé sledovat, jak si s nelehkou rolí poradí o dvě generace mladší Švarc. Variabilní scénu pro komedii Pravda vytvořil častý spolupracovník chebského divadla Karel Čapek, kostýmy navrhl Tomáš Kypta,“ doplnila dramaturgyně.

Obě premiéry jsou vyprodány, v březnu se Pravda bude hrát ještě v úterý 7., ve středu 15. a středu 29.

Zellerova Pravda je třetí premiérou Sezóny vymyšlených světů. V současné době zkouší druhá část hereckého souboru v prostoru za oponou hlavní budovy Západočeského divadla dramatizaci románu Marka Haddona Podivný případ se psem o malém autistickém detektivovi. Ten se v režii uměleckého šéfa Zdeňka Bartoše poprvé představí publiku v polovině března.