Zatím jsem neodmítl žádnou zakázku, říká úspěšný chebský podnikatel

Rok 2016 byl vyhlášen Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR rokem řemesel. Řada řemesel by už ale dávno byla minulostí, kdyby se nenašli odvážlivci, kteří se na ně nebáli vsadit. Jedním z nich je i Valerij Čuvasov z Chebu, který je brašnář a čalouník. A jak říká, nejvíc ho baví vyrábět to, co se běžně nedá koupit, což byla třeba i pláštěnka pro dogu.Zatím jsem neodmítl žádnou zakázku, říká úspěšný chebský podnikatel

Jste brašnář a čalouník. Proč jste si vybral toto řemeslo?

Šití mě zajímá už od mala. Své první dílo jsem vytvořil v jedenácti letech. Byly to moje kalhoty, na které jsem byl náležitě pyšný.  Pak už jsem se věnoval složitějším věcem. Inspirací pro mne byl módní časopis Burda. Volba toho, co bude mým zaměstnáním, tak byla jasná. Přihlásil jsem se na střední odbornou školu, vyučil jsem se krejčím a získal jsem maturitu.

Původem ale nejste Čech. Proč jste zamířil zrovna do Chebu?

Narodil jsem se na Krymu, pak jsem pracoval chvíli v Moskvě, kde jsem sbíral zkušenosti. Jednoho dne přišla nabídka na práci do Čech. Neváhal jsem, protože jsem chtěl poznat zase něco nového a změnit svůj život. Nechtěl jsem dál žít v postkomunistickém Rusku. Znechutila mě tamní ekonomická situace. Tak jsem se sbalil a odjel jsem.  Přijal jsem nabídku práce v Kraslicích, kde jsem začal pracovat v továrně, kde se vyráběly čalouněné díly do interiérů aut. Pak přišla nabídka na práci v Chebu, kde se v menším provozu vyráběly ty stejné výrobky. Zjistil jsem, že mě stereotyp nebaví a začal jsem uvažovat o osamostatnění.  Tehdy byly v Chebu jen dva tři čalouníci a práce dost. Vrátil jsem do Moskvy získat praxi a zkušenosti. V několika firmách jsem se zdokonaloval v různých technikách výroby. Nechtěl jsem dělat jen omezený sortiment a prošel jsem několika autočalounickými dílnami. Zkusil jsem renovaci autoveteránů, kompletně změnit celý interiér u různých druhů aut. Od těch luxusnějších až po dodávky.  Vrátil jsem se zpět a otevřel jsem si svojí dílnu. A teď už tu žiju devatenáctý rok.

Co všechno si u vás mohou lidé objednat?

Hlavní náplní jsou autointeriéry a čalounění nábytku. Jedná se o potahování volantů kůží, přístrojových desek, čalounění dveří, sedaček, ale také třeba obnovy skládacích střech u kabrioletů. Nebráním se však ani brašnářství, opravám a renovaci kožených výrobků. Jako koníčka jsem začal dělat různé maličkosti, jako jsou kožené peněženky, kabelky, brašny, pouzdra na maličkosti, ale také fotobrašny, batohy i aktovky, které jsem zařadil do své nabídky.  Nedávno jsem restauroval čalounění na starožitném nábytku. Výzvou pro mne byla výroba nového koženého čalouněného nábytku na míru. Na zakázce jsem pracoval s kolegou truhlářem. Byla to velmi zajímavá práce. Lidé za mnou chodí i s tím, že potřebují opravit třeba utržené ucho od kabelky, rozpáranou peněženku, rozbitý zip u kožené bundy, ale opravuji také hokejistickou výzbroj – rukavice, betony nebo vyměním suchý zip na botě. Ale také zkracuji kalhoty a nedávno jsem dělal pláštěnku pro dogu… Zatím jsem žádnou práci neodmítnul.

Jde říci, co vás na vaší práci baví nejvíce?

Je to hlavně samostatnost, kreativita, klid a flexibilní pracovní doba. Také možnost vymýšlet nové věci. Když přijde zákazník s nějakým nápadem. Baví mě práce, kterou nikdo nedělá – výrobky, které se nedají běžně koupit.

 

Jaká vaše zakázka byla nejzajímavější, nejnáročnější a na jakou jste nejpyšnější?

Všechny moje zakázky jsou zajímavé, ale nejzajímavější byla již zmíněná renovace starožitného nábytku. Další z řady zajímavých zakázek byla například čtyřdílná kožená sedací souprava. Nejnáročnější byla renovace  retro křesla, kde jsem velkou část šil ručně. Našíval se jeden díl přes druhý. Křeslo se muselo rozebrat, vyspravit konstrukci, opravit slámu, kterou byly polštáře vycpané a pak vše zkompletovat a počalounit. Práce na tomhle kousku trvala přibližně čtyři dny, ale stálo to za to, zákazník byl spokojený.  Prostorem pro kreativitu jsou například různé druhy pouzder, peněženek… Další zajímavou prací pro mne bylo například potahování pouzdra na starožitné housle. Lidi za mnou chodí s různými požadavky. Už jsem vyráběl třeba i bičík.

Máte zákazníky jen z Čech nebo si k vám našli cestu i ze zahraničí?

Mám zákazníky nejen z Čech, ale i z Německa. Moje výrobky se dostaly například i do Švédska.

Plánujete rozšíření výroby?

Ano, plánuji rozšířit výrobu a s tím je spojené také přijetí spolupracovníka, ale to bych trochu předbíhal.

Kde se s vaší prací mohou zájemci setkat?

V současné době plánuji nové internetové stránky –  eshop. Proto ty staré webové stránky nyní nefungují. Kdyby měl někdo zájem o moje výrobky, může přijít za mnou do dílny, kde mu rád svoji tvorbu ukážu. Moje firma sídlí v Chebu, Písečná 10.