Chebské gymnázium hostilo dějepisnou soutěž

Více než dvě stovky studentů se sjely z celé naší republiky i ze Slovenska do Chebu na každoroční dějepisnou soutěž. Akci podpořila i letos řada známých osobností, například publicista Stanislav Motl, astrofyzik Jiří Grygar, kardiochirurg Jan Pirk, profesor Pavel Pafko nebo zlatý olympionik z Nagana Dominik Hašek. Letošní ročník soutěže byl tematicky zaměřen na období od osvobození Československa po únor 1948. Vítězem se nakonec stalo družstvo gymnázia z Valašských Klobouků.

Chebské klání se během let vypracovalo na suverénně největší dějepisnou soutěž v tuzemsku. V posledních letech se navíc může díky účasti slovenských gymnazistů pyšnit přídomkem mezinárodní. Zájem o soutěž je tak velký, že již třetím rokem se napříč oběma republikami konají nejprve krajská kola, ze kterých do Chebu postoupilo nejlepších 75 tříčlenných týmů.

Soutěže se osobně zúčastnila také ministryně školství Kateřina Valachová i náměstkyně slovenského ministra školství Oľga Nachtmannová. Ojedinělé je rovněž to, že podstatnou část zabezpečení celé soutěže zajišťují sami studenti chebského gymnázia, ať už v roli členů realizačního týmu, hostesek nebo zpracovatelů výsledků. Kapitola sama pro sebe je pak rozpočet soutěže. Letos se organizátorům od sponzorů podařilo získat přes 2,7 milionu korun, což je nejvíce v historii soutěže. „Každý účastník tak tradičně dostal hodnotnou kolekci publikací o historii. Pro nejlepší týmy a soutěžící byly připraveny například notebooky, kamery nebo projektory,“ dodal hlavní organizátor a duchovní otec soutěže Miroslav Stulák.

Vítězem se letos stalo družstvo gymnázia z Valašských Klobouků. Druzí skončili studenti plzeňského gymnázia Opavská a třetí studenti ze Slavičína. Družstvo pořádajícího chebského gymnázia skončilo na výborném jedenáctém místě. Ceny nejlepším předali ministryně školství Kateřina Valachová a předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch.OLYMPUS DIGITAL CAMERA