Karlovarský kraj má zatím jen jednu adeptku titulu Alej roku 2016, na další nominace je čas jen do neděle

Také v šestém ročníku ankety Alej roku bude o přízeň veřejnosti a obdivovatelů všech stromořadí usilovat několik desítek adeptek. Kolik jich bude přesně a najdou se mezi nimi zástupkyně ze všech krajů republiky? To se dozvíme za týden, kdy se anketa přehoupne z nominační fáze k samotnému hlasování veřejnosti, ze kterého vzejde vítěz(ka). Karlovarský kraj má zatím v soutěži pouze jedinou adeptku, zatímco kraje Vysočina, Jihočeský, Středočeský nebo Jihomoravský už mají řadu nominací. Minulý rok přitom v anketě soupeřily čtyři aleje z Karlovarského kraje. To je rozhodně výzva pro místní milovníky stromořadí. Na autora vítězné nominace a vítěze fotosoutěže také čekají hodnotné ceny. Stačí málo: do neděle 23. října pořídit alespoň jednu fotografii aleje a nominovat ji na webu www.alejroku.cz.OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA

 „Nominované krásky jen potvrzují to, jak pestrý je zelený doprovod našich pěšin, polních cest a silnic. Podívejte se na ně. Většinu nominovaných alejí tvoří stromy v nejlepším věku anebo stárnoucí velikáni. Jak budou tatáž místa vypadat za 50 – 100 let? Arnika usiluje o to, aby tam dál stály stromy. Přidejte se k nám třeba tím, že nominujete další aleje, které by neměly z naší krajiny zmizet.  Ohrožené jsou zejména stromy kolem silnic III. a II. třídy. Neměly by mizet jen proto, že porušujeme dopravní předpisy nebo že naše silnice jsou ve špatném stavu,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

 Do soutěžní ankety mohou lidé přihlásit „svou“ alej prostřednictvím webových stránek www.alejroku.cz. Každý může zaslat 1-3 fotografie (nejlépe ve formátu JPEG), ke kterým připojí stručný popis a důvod, proč si alej zaslouží pozornost.

 V loňském ročníku bylo nominováno 65 alejí z celé ČR. I letos by Arnika ráda v soutěži viděla aleje ze všech krajů. K tomu stále chybí nominace ze tří: Zlínského, Královehradeckého a Libereckého. Také Praha a Karlovarský s Ústeckým krajem mají v soutěži zatím pouze jedinou adeptku. Naopak Vysočina, Jihomoravský, Jihočeský a Středočeský kraj mají v soutěži už po čtyřech (respektive pěti) zástupkyních. Kompletní seznam nominovaných alejí je na https://www.alejroku.cz/2016.

„Stromy pro nás dělají mnohem více, než se na první pohled zdá. Jejich přínos si uvědomíme hlavně tehdy, když procházíme pod klenbami alejí nebo voňavým lesem. Přála bych si, abychom jich v krajině měli stále více a aby nám měly co říci. Stromy samotné se však bránit neumí, což mě přimělo, abychom jim s firmou Audit Daně CZ pomohli cestou z našeho pohledu nejefektivnější, tedy podporou organizace, která se jim věnuje,“ říká ředitelka generálního partnera ankety Alej roku Ing. Jana Moučková.

Součástí ankety je i fotosoutěž, do které bude zařazena první fotografie každé aleje nominované do ankety, ale fotky lze přihlásit i samostatně. Partnerem fotosoutěže je společnost Epson. Nejkrásnější fotografie pak vybere odborná porota složená z patronů ankety, zástupců partnerů a fotografů.

„Aleje jsou neodmyslitelnou součástí české a moravské krajiny. Jejich tradice je na našem území doložena už od dob Karla IV. Nejen že často představují historický a estetický prvek, ale mají řadu ekologických funkcí, ať už se jedná o produkci kyslíku nebo třeba eliminaci prachu v ovzduší. Naše společnost ekologii věnuje velkou pozornost, proto jsme s radostí přijali možnost stát se opětovně partnerem ankety Alej roku a věnovat jejímu vítězi fototiskárnu s úsporným inkoustovým tankovým systémem Epson L805,“ uvedla za společnost Epson, partnera fotosoutěže, Ing. Kateřina Bradáčová, Marketing Coordinator CZ & SK.