Mariánské Lázně hostily mistrovství světa na dlouhé ploché dráze družstev

Špičky  plochodrážního sportu se opět potkaly třetí červencový víkend v Mariánských Lázních na mistrovství světa družstev. Sestava Josef Franc, Hynek Štichauer, Martin Málek s náhradníkem Michalem Škurlou vybojovala v konkurenci Holandska, Německa, Anglie, Francie a Finska historický úspěch v podobě třetího místa. Loňští vítězové z Anglie přitom skončili v Mariánských Lázních až čtvrtí.

Celý závod, který se do Mariánských Lázní vrátil po šesti letech, byl napínavý již od začátku. Už v úvodu totiž čeští reprezentanti překvapili a hned v první jízdě porazili Francouze. Našim reprezentantům se dokonce až do poloviny závodu dařilo držet průběžné druhé místo a vypadalo to, že s Holandskem pojedou do konce o první místo. Štichauer s Francem bohužel dojeli v předposlední sérii na třetím a čtvrtém míst, což bodově nestačilo na Němce. A tak před poslední sérií vypadal stav na stupních vítězů takto: 1. Holandsko 37 bodů, 2. Německo 34, 3. ČR 33

V závodě se utká každý s každým a body se sčítají. Každou zemi reprezentuje trojice jezdců s jedním náhradníkem a výsledné body určí celkové pořadí. V poslední jízdě jeli proti našim plochodrážníkům Finové. Nervozita byla znát na všech a i proto se start opakoval. Do cíle potom vjel sice jako první Mustonen, ale následoval ho Štichauer, Franc a Málek, což na potvrzení celkového třetího místa stačilo.

Vítězem FIM mistrovství světa družstev 2016 se stalo nakonec Německo, na druhém místě se umístilo Holandsko a bronzovou příčku obsadila reprezentace České Republiky. Na dalších místech potom skončila Velká Británie, Finsko a Francie.

Stojí za připomenutí, že v loňském roce v německém Mühldorfu skončil český tým šestý, když mu na páté Holanďany chyběl jediný bod. Což potvrzuje, že evropská špička je neuvěřitelně vyrovnaná a o to větším úspěchem je třetí místo našich reprezentantů.

V současné době je areál ploché dráhy velmi diskutovanou lokalitou. Mariánské Lázně připravují nový územní plán a jedna z pracovních verzí povoluje zastavět areál rodinnými domy. V jiné verzi by se plochodrážní ovál mohl proměnit na sportovně relaxační areál. Majitelem areálu je sportovní klub Lokomotiva.