Lidé se bavili a ochutnávali hmyz

V chebské knihovně byla spousta různého hmyzu, sarančata, šváby a různé druhy červů. Nikde však nepobíhali, ale staly se součástí netradiční akce s názvem Velký hmyzí večer. Kdo přišel, mohl se dozvědět spoustu zajímavých informací a nejen to, pro odvážné byla připravená také ochutnávka. Hmyz připravoval Petr Ocknecht například na másle, na chilli i na česneku.

„Hmyz je nazýván právem surovinou třetího tisíciletí. Je konzumován po celém světě vyjma Evropy. Obsahuje unikátní množství bílkovin a to až 60 procent, dále potom nenasycené mastné kyseliny a další látky příznivé pro tělo. OSN a EU vynakládá finanční prostředky na studium jedlého hmyzu. Důvody jsou též ekonomické a ekologické,“ vysvětlil Petr Ocknecht. Konzumace téhle pro nás skoro exotické potraviny však není pro každého. U toho, kdo má alergii například na mořské plody, je velká pravděpodobnost, že by u něho mohla být i alergie na hmyz. Petr Ocknecht se svým kolegou Milanem Václavíkem jsou jedinými kuchaři, kteří se věnují entomofágii aktivně věnují. Vydali také zajímavou knihu s názvem Hmyz na talíři.

„Už máme za sebou několik set akcí pro veřejnost, účast na desítkách festivalů, několik desítek eventových akcí pro firmy, jezdíme do restaurací, škol a knihoven. Jsme v přímé spolupráci s paní docentkou Borkovcovou z Mendelovy univerzity v Brně, která se entomofágii věnuje už přes deset let na věděcké úrovni doplnil organizátor.