Lesopark Amerika čeká změna

Obnova lesoparku Amerika ve Františkových Lázních – to projekt, jehož první výsledky můžou lidé zhodnotit ve Dvoraně Glauberových Pramenů. Právě tam bude až do konce června k vidění výstava, která ukazuje, jak by se lokalita mohla změnit. A vyjádřit se k plánům můžou také obyvatelé.

„Tento prostor dříve býval místem vycházek, setkání a odpočinku nejenom lázeňských hostů, ale i obyvatel města. Rádi bychom tento účel lesoparku znovuobnovili a tím rozšířili možnosti nejenom relaxace, ale i sportu a kultury v našem městě,“ řekl starosta Františkových Lázní Otakar Skala. Oslovil proto Borise Redčenkova, který inicioval workshop pro studenty Fakulty architektury ČVUT v Praze a Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

„Část studentů se ale projektu věnovala i po workshopu, a to v rámci své ročníkové práce,“ vysvětlil architekt Boris Redčenkov. Studenti rozdělili lesopark na šest lokalit, které mají podobný charakter, a ty pak dál rozpracovali.

Jak architekt vysvětlil, lesopark vznikl uměle. Idea vznikla v polovině19. století a Františkolázeňský zkrášlovací spolek myšlenku zrealizoval. Jenže po druhé světové válce se o něj přestalo pečovat. Zásadní problém parku nyní tkví v chybějící prostupnosti, v zániku původní parkové kompozice, absenci funkčních prvků a celkové náhradě lázeňské atmosféry ve prospěch hospodářské funkce lesa.

Studenti tak například navrhli novou – a bohatší – cestní síť, nový běžecký okruh, víceúčelovou scénu pro konání různých kulturních akcí a podobně.

„Studenti nejsou s městem spojení, a tak se na něj dívali jinak, než my. A myslím, že přišli s řadou zajímavých nápadů,“ podotkl starosta Otakar Skala. Realizace ale podle jeho slov není otázkou dvou tří let. „Věřím, že půjde o apolitický úkol, ve kterém budou pokračovat i naši nástupci.“ Jak doplnil, projekt bude rozdělený do několika etap. Na té první by se mohlo začít pracovat v roce 2018.

Výstava výsledků studentských prací je ve Dvoraně Glauberových Pramenů k vidění do konce června. „Budeme velmi rádi za zpětnou vazbu. Podněty vyhodnotíme zapracujeme do finálních projektů,“ dodal starosta.