Františkovy Lázně zahájily 223. sezónu

Ve Františkových Lázních bylo v sobotu rušno. Město totiž slavnostně vstupovalo do 223. lázeňské sezony. Slavnost se nesla v duchu 20. a 30. let minulého století.

„Snažíme se během slavnostního zahájení sezóny připomínat historii města,“ popisuje místostarosta Františkových Lázní Jan Kuchař, jak akce vzniká. „Tentokrát jsme se zaměřili na 20. a 30. léta minulého století. Právě v tomto období navštěvovala Františkovy Lázně i Lída Baarová. Máme jednoznačné záznamy, podle kterých navštívila město několikrát. Ne vždy to ale bylo oficiálně, někdy sem zavítala inkognito,“ podotýká místostarosta. Podle jeho slov se ve městě scházela i s Josephem  Goebbelsem, a to nejspíš v hotelu Tři Lilie a Goethe.

Nadcházející sezóna by mohla být podle Jana Kuchaře ještě úspěšnější, než ta předchozí. „Naznačují i to první měsíce tohoto roku,“ uvádí. Už v minulém roce navštívilo Františkovy Lázně o 15 až 20 procent lidí víc než v předminulém roce. „Doufám, že bude tento trend pokračovat. Bylo by skvělé, kdyby se podařilo, aby byla letošní obsazenost lázní 75 až 80 procent,“ říká. Do Františkových Lázní jezdí tradičně německá klientela, začíná se vracet i ta česká. „Důvodem je změna úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Z naší země k nám nejezdí ale jen pacienti takzvaně na křížek,“ vysvětluje s tím, že si tuzemskou dovolenou vybírají Češi i kvůli bezpečí.

A jaké novinky se letos ve městě chystají? Dojde například na úpravu zeleně.

„Františkovy Lázně jsou parkovým městem. Ať jdete odkudkoliv kamkoliv, vždy jdete parkem. Také proto se na ně chceme letos zaměřit,“ doplňuje místostarosta František Šnajdauf. „Budeme se věnovat například úpravě a obnově parkových cest.“ To by se mohlo týkat i parku za Sadovou kavárnou.

Na své si ale přijdou také cyklisti.

„Jeden z největších letošních projektů je propojení města s Chebem, a to cyklostezkou přes Komorní hůrku. Chceme také zateplit fasádu a vyměnit okna na budově základní umělecké školy nebo třeba revitalizovat rybník v Horních Lomanech,“ dodává Jan Kuchař.

Lázeňská sezóna sice právě začala, už teď je ale jasné, v jakém duchu bude příští slavností zahajování: Mohl se Goethe potkat se Straussem?