V Chebu vyrůstají nové krasobruslařské naděje

Tradice Sportovního klubu (SK) Kraso Cheb sahá až do sedmdesátých let minulého století, kdy se bruslilo jen na otevřené ploše. Od roku 2004 slouží sportovcům moderní zimní stadion. V současnosti vychovává klub několik desítek krasobruslařů. Dětem se věnuje 5 trenérů. O tom, jak to v klubu chodí, co obnáší, stát se krasobruslařem, a jestli mají také dospělí šanci, že je v klubu trenéři naučí bruslit, si Živé Chebsko povídalo s vedením klubu SK Kraso Cheb.

Jak se k vám mohou děti hlásit?

Pořádáme pravidelné nábory z krasobruslařské školičky, kde si vybíráme věkem vhodné děti, které poté projdou testy a ti úspěšní můžou vstoupit do našeho klubu.

Školička bruslení je otevřená pro všechny děti? A co všechno se tam mohou naučit?

Ano. Školička bruslení je otevřená pro všechny děti od 3 – 12ti let. Pořádáme ji ve formě dvou kurzů během roku. První začíná v září a trvá do prosince. Druhý kurz je od ledna do konce března. Děti, které stojí poprvé na ledě, učíme úplné základy, jak se pohybovat na bruslích. Ty zkušenější děti seznamujeme už se základy krasobruslení, jako např. překládačky, trojky, piruety. Za sezónu projde těmito kurzy osmdesát dětí. Cílem kurzů je odvést děti od PC, tabletů, televizí. Ukázat jim cestu k jiné zábavě.

Máte v oddíle více hochů nebo dívek?

V současné době máme pouze jednoho chlapce. Rádi bychom samozřejmě v našem oddíle přivítali další. Většinou chlapci, kteří u nás absolvují Školičku bruslení, skončí na hokeji, protože rodiče mají vžitou představu, že krasobruslení je jen pro děvčata.

Podle čeho rozdělujete děti do jednotlivých kategorií?

Dle věku a schopnosti daného dítěte. V současné době jsou děti rozděleny do 4 výkonnostních skupin. V 1. skupině jsou nejmenší děti, které přestoupí ze Školičky bruslení, zde se učí základům bruslení. V 2. skupině jsou děti, které si již osvojily základy bruslení, učí se základům krasobruslení – kroky a piruety. Tyto děti absolvují i své první závody. Jde o děti ve věku 6 let. Ve třetí skupině se děti učí již složitějším krokům, piruetám, učí se své první skoky. Tyto děti se již pravidelněji zúčastňují závodů. Mají své první volné jízdy. Jedná se o děti ve věku 6 – 8 let. Ve čtvrté skupině se děti již učí dvojité skoky, složité piruety a krokové pasáže. Tyto děti reprezentují klub na celorepublikových závodech.

Jak vypadá běžný trénink?

Trénink začíná rozcvičkou mimo ledovou plochu. Po nástupu na led se rozjíždí základními prvky krasobruslení. Poté se děti učí nové kroky, dále navazují kroky připravující dítě na skoky, následují skoky. Pro průpravu skoků se vkládají piruety. Po skokové části následují piruety. Trénink je zakončen opakováním nových kroků, spirálami, měsíci. V případě, že se připravujeme na závody, je většina času tréninku věnována nácviku volné jízdy.

Kam se chodí děti učit balet?

Hodiny baletu probíhají v zrcadlovém sále v KC Svoboda.

Začátkem dubna led na stadionu v Chebu skončí, jak poté trénujete?

Další tréninky začínají v květnu. Děti se věnují všeobecné průpravě a to zejména gymnastice a atletice. Pokračují hodiny baletu. V neposlední řadě mají speciální krasobruslařskou průpravu – rotace, piruety, holubičky, skluz. Tato tzv. suchá příprava končí posledním týdnem v červnu. V srpnu již děti absolvují soustředění, kde tráví hodiny na ledu a v tělocvičně.

Co když si teď po přečtení článku řekne nějaký dospělý – já neumím bruslit a chtěl bych se to naučit. Může k vám do oddílu také přijít?

Ano, pokud dostaneme led, budeme pořádat od září 2016 kurzy pro dospělé. Proto již teď se můžou hlásit zájemci, kteří by se chtěli naučit bruslit popř. zlepšit v bruslení.