V dějepisné soutěži bojovalo 75 týmů. Gymnazisté přijeli z celého Česka i Slovenska

Chebské gymnázium má za sebou další ročník Dějepisné soutěže studentů gymnázií. Do Chebu tak přijelo 75 týmů z Česka a Slovenska, které se probojovaly krajskými koly. A výsledek? Na prvním místě skončili studenti ze Strážnice. Nejúspěšnější slovenský tým skončil na sedmé příčce a šlo o gymnazisty z města Humenné.

„V průběhu soutěže studenti prezentují v písemných testech své vědomosti, které svou hloubkou – zejména u družstev v popředí výsledkové listiny – v dobrém slova smyslu pravidelně šokují přítomné vysokoškolské pedagogy,“ uvedl Miroslav Stulák, organizátor, duchovní otec soutěže a pedagog chebského gymnázia.

Do finále se ale nedostane každý. Vzhledem k mimořádnému zájmu se na jaře uskutečnila krajská kola, a to ve všech 22 krajích ČR a SR, do kterých se přihlásilo 263 gymnázií z obou republik. Pětasedmdesát z nich pak postoupilo. Ve finále čekají na účastníky čtyři kola. V prvních třech jsou otázky zadávány písemně.

„V posledních ročnících se daří zapojovat do otázek IV. kola prostřednictvím velkoplošné obrazovky významné osobnosti obou republik, mezi nimiž byli např. významní umělci Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Viktor Preiss, Karel Gott, Magda Vášáryová, Štefan Kvietik, lékaři Pavel Pafko, Jan Pirk, sportovci Jan Železný, Bára Špotáková, Ivo Viktor, Jozef Golonka a političtí činitelé obou zemí Miloš Zeman, Jan Hamáček, Bohuslav Sobotka, Robert Fico a Peter Pellegrini,“ vyjmenoval Miroslav Stulák

Zatímco krajská kola probíhají v Česku v českém jazyce a na Slovensku ve slovenském, ve finále je zhruba 60 procent otázek v češtině, zbytek ve slovenštině. Je jejich vypracování podílejí respektovaní univerzitní profesoři, v minulosti např. prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc., prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prof. PhDr. Milan Hlavačka, v posledních letech pak prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. a významný slovenský historik prof. PhDr. Roman Holec, CSc.

Na finančním zajištění se kromě desítek firem a podnikatelů podílela většina členů vlády České republiky, většina členů Poslanecké sněmovny i Senátu  PČR, zastupitelé krajského úřadu Karlovarského kraje, řada zastupitelů města Cheb. „Setkání mladých historiků finančně dále podpořilo 43 městských úřadů – včetně čtyř slovenských měst, 74 městských a obecních úřadů Karlovarského kraje a devět krajských úřadů České republiky. Do letošního ročníku se opětně finančně zapojili i představitelé vlády Slovenské republiky a poslanci Národní rady Slovenské republiky,“ dodal Miroslav Stulák.

Finanční dary městských a krajských úřadů i politických činitelů byly použity zejména na zakoupení knih o historii vztahující se k českým zemím a Slovensku pro účastníky dějepisné soutěže.