Skončila topná sezóna, je nejvyšší čas na servis komína

Hromadná otrava 25 lidí v Plzni, dvojnásobné úmrtí na Jihlavsku, vyhoření rodinného domu na Vsetínsku nebo zkáza jedné z nejstarších dřevěných chalup na Frýdecko-Místecku. To je jen několik argumentů z uplynulé topné sezóny pro zodpovědnější péči o komíny a kouřovody. A nejvyšší čas udělat maximum pro své bezpečí před tou následující nastal právě teď – v době, kdy se už netopí. Je to snadné, stačí jeden telefonát kominíkovi a pár set korun za pravidelnou roční kontrolu spalinové cesty.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Zima byla opět mírná, takže se opakuje situace z loňského roku. Spotřebiče neběžely na optimální výkon, a proto zanášely spalinovou cestu paradoxně více, než kdyby bylo chladněji, a majitelé by museli topit vydatněji. Zároveň lidé podlehli určitému klamu, že nezvykle teplé počasí snížilo riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým. Ve skutečnosti jsme však napočítali podobný počet tragických případů jako každý rok,“ říká Jaroslav Schön, soudní znalec a prezident Společenstva kominíků České republiky.

Jeho slova potvrzuje například hromadná otrava 25 lidí oxidem uhelnatým, k níž došlo vloni v listopadu v jednom plzeňském činžovním domě. Třináct lidí včetně dětí museli záchranáři převézt do nemocnice. Příčinou neštěstí byla pravděpodobně porucha karmy v jednom z bytů. Ironií osudu je, že příslušný dům se nachází v ulici jménem Plynární…

„Že uplynulá topná sezóna byla plná i plamenů, o tom by mohli vyprávět hasiči na Vsetínsku. V obci Oznice je zaměstnal rozsáhlý komínový požár, který úplně zničil rodinný dům,“ uvádí Petr Dušek, tiskový mluvčí Společenstva kominíků ČR. „Poslední odhady škody činí 3,5 milionu korun. Smutný pohled nabídla i nejvýchodnější výspa ČR. V Hrčavě na Frýdecko-Místecku vyhořela kvůli závadě na komínu jedna z nejstarších dřevěných chalup. Místní hovořili o největším požárů, jaký kdy zažili,“ podotýká.

Nedokonalé spalování spotřebiče, nedostatečně odvětrané prostory, špatná funkce spalinové cesty – to bývají podle mluvčího nejčastější příčiny nehod v souvislosti s vytápěním. Kominíci proto dlouhodobě upozorňují na nezbytné kontroly spalinové cesty podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb. A jedním dechem dodávají, že řádnou péči vyžaduje také samotný spotřebič. Jediným dokumentem, který ji specifikuje, však zatím zůstává prostý návod k použití.