Poznejte kouzlo bezu

Z dětství si vzpomínám na lahodnou chuť šťávy, kterou připravovala moje babička. Na vůni čaje, který mi dávala, když jsem měla nemocné průdušky. Lahůdkou pro mne bylo, když babička obalila a osmažila květy bezinek. Lákal mne také bezinkový likér, který si připravoval dědeček, jak říkal „na dobré trávení“.

„Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni.“

„Je lékem proti devíti nemocem a je považován za bylinu magickou.“

Jistě znáte tyhle stará pořekadla, ale víte proč je černý bez tak ceněný?

Známe ho také pod lidovým označením bezinka, kosmatice, chebzí, ale názvů má mnohem víc, a to podle oblastí, kde roste.

Bez černý je listnatý keř, který patří mezi naše původní rostliny. Dorůstá výšky 7 – 10 metrů. A roste prakticky všude. Na okrajích lesů, u cest, na rumištích, parcích a na dalších místech. Listy jsou vstřícné, řapíkaté. Kvete ve velkých květenstvích v průběhu měsíce června a července, květy mají barvu slonové kosti. V době květenství omamně voní. Plody začínají dozrávat v září a říjnu.

Má široké možnosti využití: například v léčitelství, farmacii a potravinářství. Plody bezu mají po vylisování krásně tmavě červenou barvu, která se dřív hojně používala na barvení látek.

Květy černého bezu jsou vhodné například při horečce a při nemocech z nachlazení, působí potopudně, pomáhají při onemocnění dýchacích cest a rozpouští hleny. A co víc, pomáhají zpevňovat cévní stěny. Obsahují vitamíny P a C, cholin, aminy a organické kyseliny.

Na sušení sbíráme květy celé a nepoškozené. Nejvhodnější doba ke sběru je kolem poledne za slunného počasí, těsně před úplným rozvitím. Květy rozmístíme na síto ve slabé vrstvě a sušíme na místě s dobrým prouděním vzduchu, nejlépe ve stínu nebo temnu na půdách. Poté překontrolujeme barvu květů, která by měla být krásně nažloutlá. Hnědé květy vyhodíme. Zbavíme je také velkých stopek. Ideální uchování je v tmavé, dobře uzavíratelné nádobě.

Plod černého bezu obsahuje antokyanová barviva (antokyan – ve vodě rozpustné pigmenty, které se používají jako potravinářské barvivo), organické kyseliny – jablečnou, citrónovou, vinnou a další. Dále pak cukr, třísloviny, hořčiny a vitamíny, především A a B. Má analgetické účiny, kterých se v minulosti využívalo při bolestech zubů. Také má účinek antioxidační a antivirový. Šťáva z plodů pomáhá při migréně, nervových chorobách a také při zánětu trojklaného nervu. Ale pozor, nedoporučuje se konzumovat syrové plody ve velkém, hrozí totiž předávkování. To se průjmy a zvracením. Vařením se tyto negativní účinky zeslabují.

Bobule dozrávají v září a říjnu. Jsou vyhledávány a vykupovány pro potravinářství. Nezastupitelnou roli mají při výrobě likérů. Hodí se k výrobě sirupů, šťáv, marmelád, likérů i vína, také k sušení. Trháme je zralé a zpracováváme ještě týž den, aby nedošlo ke ztrátě cenných vitamínů.

Říká se také, že má černý bez magickou moc, chrání prý před čarodějnicemi. A větvička přinesená domů by má chránit obydlí před blesky.

Sbírání listů a kůry se nedoporučuje, protože při vnitřním užití způsobuje silné zvracení a průjem!!! Také alergici by měli zvážit, zda je tato rostlina pro ně vhodná!!!

 

RECEPTY Z ČERNÉHO BEZU  

Šťáva z květů černého bezu

25 květů černého bezu
2 citróny důkladně omyté nebo 2 lžičky kyseliny citrónové (dávkujeme také podle chuti)
2,4 kg cukru
2,5 l převařené a vychlazené vody

 Do vychlazené převařené vody namočíme květy a na plátky nakrájené citróny. Přikryjeme utěrkou a necháme v chladnu 24 hodin stát. Poté přecedíme přes plátno do nádoby, ve které rozpustíme cukr. Krátce povaříme a hned plníme do lahví. Takto připravená šťáva vydrží v chladnu velmi dlouho, ale pravděpodobnější je, že se ve velmi krátké době vypije.

Čaj z květů bezu

Čaj se připravuje následovně: 2 kávové lžičky sušeného květu zalijeme ¼ l vroucí vody. 10 minut necháme louhovat, pak přecedíme. Můžeme sladit medem. Med nedáváme hned do velmi teplého nápoje, protože bychom přišli o cenné látky v něm obsažené.

Chladný čaj pomáhá při nevolnostech žaludku a křečím.

Vlažný neslazený čaj je vhodný při vysokém krevním tlaku, nemocech ledvin a močového ústrojí.

Pleťová voda

Pokud máme citlivou pleť, poslouží nám návod na výrobu čaje k vytvoření „pleťové vody“. Jen musíme dávat pozor, aby byla voda jen vlažná.

Bezinkový likér tety Marcely

2 kg bezinek, plodů
1 l vody
1 kg pískového cukru
1 sáček vanilkového cukru
2 dl instantní kávy
půl l rumu

Opláchnuté bezinky dáme do hrnce, zalijeme vodou a rozvaříme. Šťávu necháme překapat přes řídké plátno, přidáme cukr a znovu zahříváme, až se cukr rozpustí, asi 7-10minut. Do horké šťávy přilijeme kávu a povychladnutí promícháme s rumem. Likér nalijeme do čistých lahviček, opatříme štítky a uložíme v temnu a chladnu.

Smažená kosmatice (květ)

Květy omyjeme a necháme okapat. Obalíme v tradičním trojobalu nebo v těstíčku (mléko, vejce a hladká mouka) a osmažíme. Výborně chutná se zeleninovým salátem, ale i jen tak samotné.