Od října roku 2013 mohou uživatelé chytrých telefonů s operačním systémem Android a Apple iOS využívat aplikaci „První pomoc v mobilu“, jejímž autorem je Český červený kříž. Aplikace je k dispozici v českém jazyce a zcela zdarma.
Přívětivé uživatelské prostředí nabízí celkem pět záložek – v nouzi, naučte se, připravte se, testy a informace. Pro krizové situace, ve kterých je nutné neodkladně poskytnout první pomoc, najde uživatel návod v záložce v nouzi. Záložka obsahuje 19 nejběžnějších úrazů či stavů ohrožujících život řazených podle závažnosti. U všech doporučených postupů a návodů aplikace sama vyzve uživatele k vytočení 155, jež je možné na základě jednoho kliknutí. K dispozici jsou též videa, ve kterých lze řešení jednotlivých situací přehrát. Účel zbylých záložek je výslovně edukativní. Záložka „naučte se“ obsahuje abecední seznam úrazů s postupem první pomoci. Je však nutné doplnit, že aplikace nenabízí praktický nácvik pod vedením zkušených lektorů, z tohoto důvodu je doporučena účast na kurzech první pomoci, na které je kontakt uveden taktéž v uživatelské nabídce. Záložka „připravte se“ nabízí přehledná doporučení v krizových situacích, jež využijí uživatelé, jak v našich podmínkách, tak též na cestách v zahraničí (př. agresivita, bezpečnost vody a potravin či chřipková epidemie, zemětřesení, chemický útok nebo sesuv půdy). Testové sady pro zjištění teoretických znalostí nabízí záložka testy, jež interaktivním způsobem zkouší znalosti s následným vyhodnocením. Poslední záložka informace je věnována základním informacím o Českém červeném kříži, kurzech první pomoci, dárcovství krve a kontaktech na rychlé a pohotovostní lékařské služby v zahraničí.
Hesla ze záložky v nouzi: alergická reakce; bezvědomí; bolest na hrudi; cukrovka/hypoglykémie; dušení; hmyz/klíště/hadi/zvířata; krvácení; meningitida, mrtvice; otravy/škodlivé látky; podchlazení; popáleniny; poranění hlavy; stresová reakce; úraz elektrickým proudem; záchvat astmatu; záchvat křečí/epilepsie; závažný úraz; zhmožděniny a podvrknutí. Hesla ze záložky připravte se: top 10 tipů jak se vypořádat s krizovou situací; agresivita/napadení; bezpečnost vody a potravin; bezpečnost u vody; dopravní nehoda; Ebola; evakuační zavazadlo; extrémní horko; extrémní zimní počasí; chřipková epidemie; když zazní siréna; nehody běžného dne; povodně; požár; připravenost domácích zvířat; šílený střelec; terorismus a únik chemických látek. Jakub Jestřáb, Oblastní spolek Českého červeného kříže Cheb