Stály dvě elegantně oblečené postarší dámy před plakátovací plochou a kroutily hlavami. „Nevíš Maruško, ty jsi místní, co je to ten JC Band?“
Maruška se zatváří zamyšleně. „No, něco jsem už o nich slyšela. Má to být nějaký soubor, dechovka, tady z místní zušky. Co kdybychom se na to vystoupení zkusily jít podívat, teda jestli budeš mít čas. Aspoň zjistíme, co jsou vlastně zač.“
Do jaké míry se v našem městě už JC Band zapsal do povědomí místních, ale i lázeňských hostů? Jak dlouho se prezentuje na zdejší kulturní scéně? Je tvořen jenom žáky školy? A kdo jej vede? Zvědavost mě nakonec přivedla do budovy Základní umělecké školy Járy Cimrmana, do učebny, kde se zrovna učitel Robert Říšský věnoval jednomu ze svých žáků. Domluvili jsme se, že mi po skončení výuky poskytne čas ke krátkému rozhovoru.
Foto: JC Band
Robert Říšský nejen na ZUŠ vyučuje hře na dechové nástroje, současně ale založil a vede školní žákovský orchestr, který se skrývá pod názvem JC BAND neboli Jára Cimrman band.
Asi se nejprve zeptám, kdy se tento váš orchestr „narodil“, a kdo stál na jeho počátku?
Při škole vznikalo a účinkovalo několik menších hudebních těles, zakládaných za různými účely, třeba kvůli soutěžím. Napadlo mne, že by se dala tato tělesa sloučit tak, aby vznikl jeden větší orchestr, ve kterém by se využilo více nástrojů a zahrálo si více žáků. A tak letos v dubnu uplynulo pět let od chvíle, kdy JC Band vznikl.
Z kolika žáků se tenkrát skládal?
V počátcích v něm účinkovalo 18 mladých, dívek i chlapců. Postupně se „nabalovali“ další, a třeba někteří z prvních našich hráčů už dospěli a odcházeli, ale orchestr nadále zaznamenával a zaznamenává přírůstky. A navíc, někteří již sice studují na středních či vysokých školách, ale přesto se k nám občas vracejí a rádi si s námi zakoncertují. Aktuálně v orchestru hraje 30 žáků, kromě instrumentálních muzikantů pak s námi ještě vystupují zpěvačka a zpěvák.
Možná mohu prozradit, že nyní v řadách orchestru už hrají i vaše obě děti, syn i dcera. Ale teď vám položím tak trochu matematickou otázku: které nástroje v JC Band uslyšíme, kolik žáků již orchestrem od jeho vzniku před pěti lety prošlo a konečně, kteří z vašich odchovanců aktuálně studují na uměleckých školách?
Tak snad něco nespletu, na někoho nezapomenu. V našem JC Band hrají klarinety, saxofony, pozouny, trubky, bicí, baskytara a klavír. Orchestrem už prošlo celkem asi 45 dětí a mladistvých, ale jak jsem již řekl, někteří z nich se k nám do orchestru vracejí, aby si s námi zahráli, třeba na nějakém koncertě. Ještě bych rád jmenoval zpěváky. Ženský hlas reprezentuje Adélka, která s námi vystupuje už tři roky, a aby mohla nacvičovat, dojíždí ze Sokolova. Její maminka je mimochodem bývalá operní pěvkyně a její otec je dirigentem Ústřední hudby Armády ČR v Praze. Potom je to Adam Valenta. Adam je náš odchovanec, mnohostranný talent. V orchestru nejen zpívá, ale také hraje na trubku. Studuje na Právnické fakultě UK v Praze, a k tomu ještě začal na Konzervatoři v Praze studovat hru na trubku.
Takže jsme u poslední části otázky, kteří další vaši odchovanci studují na uměleckých školách a kde?
Snad vážně na nikoho nezapomenu. Kromě Adama je to například Radim Pluhař, který v orchestru hrál čtyři rok na baskytaru, a v současné době studuje hru na kytaru na plzeňské konzervatoři.
Jan Šmrha studuje vysokou školu v Plzni, obor zdravotní záchranář, ale vážně pomýšlí, že by i on si přibral ještě studia na konzervatoři. Honza si již založil vlastní kapelu ve Františkových Lázní s názvem Stodolanka. Konečně pak Petr Jelínek je studentem Konzervatoř v Praze, kde se věnuje hře na saxofon.
Jaký je váš repertoár? A jakému druhu hudby se věnujete nejvíce?
Repertoár máme hodně široký, hrajeme jak klasický swing, tak třeba hudbu z muzikálů, známé filmové melodie, a také lidovou hudbu.
Pokud je mi známo, máte nejen samostatná vystoupení v našem městě, ale už máte za sebou i úspěšná turné v zahraničí. Které bylo první, a jak jste se k němu dostali?
Zhruba po třech letech pilné práce na zdokonalování vlastní hry a nácviku skladeb máme na svém kontě již samostatná koncertní vystoupení , už tradičně na zdejší kolonádě či v Divadle Boženy Němcové. Za sebou máme již i účinkování na zahájení lázeňské sezóny, hráli jsme a hrajeme ve Františkových Lázních v dubnu, v rámci vzpomínkových oslav na osvobození města americkou armádou, a připravujeme se na další. Na své první zahraniční turné jsme vyjeli v létě roku 2022. Cílem byl ostrov Hvar v Chorvatsku. Impuls k tomu nám dal můj velmi dobrý známý Viliam Béreš, bývalý šéfdirigent Ústřední hudby Armády ČR. Potkali jsme se náhodně, a on mi během vyprávění nabídl, že nám zprostředkuje vystoupení v Chorvatsku. Na Hvaru jsme měli celkem čtyři koncerty, vystupovali jsme společně s orchestry z Letovic a z Kynšperku v několika městech a letoviscích, a myslím, že jsme se setkali s vřelým přijetím a velice dobrým ohlasem. Další naše zahraniční turné jsme absolvovali loni v severní část Chorvatska, v Crikvenici. Pobyli jsme tam celkem šest dní a měli také čtyři úspěšné koncerty.
Máte však už za sebou i úspěšné turné po České republice.
Ano, Letos jsme s orchestrem JC Band vystupovali na několika koncertech v Krkonoších, Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Jánské Lázně a Lázně Bělohrad. Na příští rok plánujeme podobná vystoupení v jižních Čechách.
Poděkovala jsem panu Říšskému a rozloučila se. Právě mu totiž přišel na hodinu další žák. A tak na úplný závěr si myslím, že prezentace JC Band orchestru účinkujícího pod hlavičkou ZUŠ Járy Cimrmana snad byla dostatečná a tak nezbývá, než si zjistit, kdy tento orchestr bude vystupovat veřejně, najít si čas a jít si je poslechnout. Jsou vážně dobří!
J. Rymešová