Na čtvrtek dne 22. února 2024 připadá Evropský den obětí trestných činů. Tento den je každoroční připomínkou podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990. Jeho cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Ve spolupráci s Probační a mediační službou jsme uctili a podpořili v tento den ve 12:00 hodin oběti trestných činů minutou ticha. Před policejními služebnami nejen v Karlovarském kraji, ale v celé republice se navíc rozblikali majáky služebních vozidel. Symbolizovat tak měli skutečnost, že když oběť vidí blížící se majáky, ví, že přichází pomoc.
Policisté také v Chebu uctili oběti trestných činů minutou ticha
Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelnosti obětí trestných činů, kdy jedním z jejích dlouhodobých cílů je zajištění lidského a citlivého přístupu k těmto obětem. Z tohoto důvodu má policie v Karlovarském kraji zřízeno několik speciálních výslechových místností, které mají zabránit druhotné viktimizaci obětí trestných činů. K zabránění druhotné viktimizace slouží také specializovaní krizoví interventi, speciálně vyškolení policisté a policejní psychologové, kteří v případě potřeby poskytují obětem trestných činů akutní psychologickou pomoc. Policie České republiky disponuje plošným systémem specialistů a metodiků pro oběti trestných činů a domácího násilí. Policie má také propracovaný vzdělávací systém v této oblasti. Specialisté jsou pravidelně vzděláni v dovednostech, jakým způsobem pracovat s různými typy obětí a s jejich specifickými potřebami.
Policisté také v Chebu uctili oběti trestných činů minutou ticha
Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č.45/2013 Sb. O obětech trestných činů. Tento zákon přesně vymezuje status „zvlášť zranitelné oběti“ mezi které paří například i děti, osoby vysokého věku nebo obětí domácího a sexuálního násilí, znásilnění, teroristického útoku. Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva, například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, lékařské ošetření, ale i výslech této oběti stejného či opačného pohlaví. Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelnosti obětí trestných činů, kdy jedním z jejich dlouhodobých cílů je zajištění lidského a citlivého přístupu k těmto obětem.
Policisté také v Chebu uctili oběti trestných činů minutou ticha
Nicméně není to jen policie, která s oběťmi trestných činů spolupracuje a nabízí pomocnou ruku v těch nejsložitějších obdobích jejich životů. Je to také Probační a mediační služba, která obětem nabízí restorativní péči, pomoc při řešení konfliktů spojených s trestnou činností, ale také zajišťuje výkon alternativních trestů a opatření s důrazem na zájmy těchto obětí. Probační a mediační služba dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům.
Policisté také v Chebu uctili oběti trestných činů minutou ticha
Kde najít pomoc?
Registr poskytovatelů pomoci obětem trestných činů – odkaz: https//otc.justice.cz/verejne/seznam.jsf
Na tomto odkazu zadáte název města nebo vyberete okres a poté se Vám zobrazí dané subjekty.
Na webových stránkách Policie České republiky je zřízená samostatná kapitola kde jsou důležité informace pro oběti trestných činů a zasažené mimořádnými událostmi (odkaz zde).
Policisté také v Chebu uctili oběti trestných činů minutou ticha
Rovněž i Probační a mediační služba disponuje internetovými stránkami, které jsou věnovány obětem trestné činnosti (odkaz zde).
Policisté si váží každého, kdo se rozhodne hovořit o tom, co se mu stalo. Nikdo totiž nikdy nemusí být na nic sám. Pamatujte na heslo k tomuto dni: „(Ne)Jsme (Bez)Mocní“.
kpt. Bc. Zuzana Churaňová