Zástupci Karlovarského kraje během další pracovní cesty do obcí zamířili tentokrát na Chebsko. Jejich cílem se staly obce Okrouhlá a Drmoul. Hejtman Petr Kulhánek a krajská radní Vít Hromádko diskutovali se starosty především o opatřeních, která by pomohla k bezpečnější dopravní situaci, a také o lepší návaznosti některých spojů.
Přiložená fota: V Okrouhlé zleva krajský radní Vít Hromádko, hejtman Petr Kulhánek, místostarosta Josef Voráček, na pozadí část areálu zámku v Okrouhlé. Autor: KÚKK
Starosta Okrouhlé Jaroslav Zilvar nejprve seznámil představitele kraje s problémem, jenž se týká autobusových zastávek umístěných na vysoce frekventované silnici I. třídy. Některé spoje nezajíždějí do obce a staví u těchto zastávek, což je zejména pro seniory velký problém, protože musí přejít silnici s intenzivním provozem. „Obec také trápí chybějící odbočovací pruh ze silnice I/21 do obce. Vzhledem k tomu, že jde o hlavní tah mezi Mariánskými Lázněmi a připojením na dálnici, i tady je velmi rušno a vzniká celá řada nebezpečných situací. Naším úkolem je tedy říci si s vedením ŘSD, zda by bylo možné odbočovací pruh vybudovat, a do doby jeho dokončení požádat policii o snížení rychlosti u křižovatky,“ vysvětlil hejtman Petr Kulhánek.
Ten bude s Koordinátorem integrovaného dopravního systému Karlovarského kraje také jednat o návaznosti autobusů z Okrouhlé na vlaky vyjíždějící z nádraží v Mariánských Lázních, kde často chybějí jen minuty k tomu, aby cestující stihli přestoupit. Podle místostarosty Josefa Voráčka se dlouhodobě nedaří zajistit lepší spolupráci s Českou poštou, doručování zásilek do Okrouhlé probíhá jen jednou týdně, kvalitu služeb navíc ovlivňuje velká fluktuace zaměstnanců pošty. Obec rovněž využila možnost čerpat krajskou dotaci pro místní prodejnu. „Žádat ale také můžete prostřednictvím kraje o dotaci z ministerského programu „Obchůdek“, z něhož lze získat na provoz prodejny až 130 tisíc korun. Žádosti se budou podávat v průběhu ledna,“ vysvětlil krajský radní Vít Hromádko.
V Drmoulu představil starosta Josef Švajgl plánovaný projekt výstavby vodních nádrží, které by měly pomoci zadržovat vodu v krajině. Na jejich vybudování chtěla obec získat pozemek od Státního pozemkového úřadu. Bohužel cena je z pohledu starosty neúměrně vysoká. „Se zástupci obce jsme také probrali současné fungování Národní sportovní agentury, které nyní komplikuje kromě jiného nadbytečná byrokracie. Změnit by to mohl nástup nového vedení agentury. Vedení obce se též zajímalo o to, jestli by kraj, podobně jako provádí centrální nákup energií, mohl centrálně soutěžit výhodnější úvěrový rámec u bank. Přislíbil jsem vedení obce, že o tom budeme jednat a co nejdříve starostu informovat. Zkusím také řešit možnost spolufinancování kraje v případě projektů těch obcí, které žádají o evropské dotace na velké akce,“ dodal hejtman. V doprovodu starosty si pak zástupci kraje prohlédli místa v obci, kde dojde k úpravám, jež mají přispět k bezpečnější dopravě.
Zdroj: KÚKK