Sokolníci představili své svěřence. Helenka a Omar létali nadšeným návštěvníkům nad hlavami

V sobotu 24. května se v Národní přírodní rezervaci a Záchranné stanici pro živočichy Soos uskutečnil Sokolnický den. Akce, která probíhala od 10:00 do 16:00 hodin, nabídla návštěvníkům jedinečnou příležitost poznat dravce a sovy zblízka.

Více fotografií z akce zde

Manželé Kolomazníkovi z pražské rodinné záchranné stanice Penthea přivezli do rezervace své svěřence a předvedli tři ukázky ze života dravců. Návštěvníci se během dne dozvěděli zajímavé informace o sokolnictví a mohli si pořídit fotku s dravcem.

„Práce se zvířaty je středobodem našich osobních i pracovních aktivit už bezmála 25 let. Jsme profesionální sokolníci, oddaní ochránci přírody a nadšení chovatelé. S přírodou jsme v kontaktu každý den, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Je to náročná práce, mnohdy ale přináší dechberoucí momenty,“ sdělila Jana Kolomazníková.

Více fotografií z akce zde

Program začal s kání lesní, běžným dravcem žijícím u nás. Poté se představili exotičtější dravci, jako například káně Harrisova, která díky svému společenskému chování v přírodě dobře spolupracuje s lidmi. Děti si dokonce mohly vyzkoušet, jak jim přiletí na ruku.

Vrcholem byl let orla bělohlavého se jménem Helenka. „Létali jsme s naší Helenkou. Je to orel bělohlavý, který tady neustále pokřikoval na divokého luňáka, který nad námi celou dobu kroužil,“ popsala Jana Kolomazníková, a dodala, že lidé tak měli i nečekaný přírodní zážitek. Helenka poté létala přímo nad hlavami návštěvníků.

Zájem vzbudil i sup krahujový se jménem Omar, kterého si zejména dámy, ale i někteří pánové, mohli nechat přilétat na ruku. „Velcí ptáci typu orlů, supů, to jsou opravdu těžkopádní ptáci. Mají poměrně velkou váhu na to, aby sami vlastní energií létali. Supy v přírodě, pokud je někde vidíte létat, většinou využívají termiku,“ vysvětlila Jana Kolomazníková, proč tito velcí ptáci často spíše běhají. „Teplé proudy je vynesou jako rogalo. Oni pak krouží v oblasti, kde právě tyhle proudy jsou. A pak jenom roztáhnou křídla a bezpracně se nechávají unášet.“

Více fotografií z akce zde

Na závěr si návštěvníci užili simulovaný lov lišky s orlem stepním. Kořistí byla „naše nesmrtelná Bystrouška, atrapa lišky – vycpaná vlečka,“ upřesnila Jana Kolomazníková.

Proč orel křičel na luňáka?

Zajímavostí pro návštěvníky bylo také chování orla Helenky k luňákovi, který kroužil nad areálem. „Jakýkoliv lovec nad nimi je vždycky nebezpečný,“ vysvětlila Jana Kolomazníková. „Luňáci nejsou dobří lovci ve smyslu, že by lovili velkou kořist, ale jsou to takoví lupiči. Okrádají ostatní dravce o kořist, a proto oni luňáky nahoře nad sebou nemají rádi.“ Ačkoliv nad nimi létala i káně, na tu orel nereagoval, protože luňáci jsou pro dravce v prostoru vnímáni jako větší nebezpečí a uličnictví.

Vstup na Sokolnický den byl zdarma, platilo se pouze běžné vstupné na naučnou stezku. Akce se těšila velkému zájmu a přinesla návštěvníkům nezapomenutelné zážitky.

Více fotografií z akce zde