Ve františkolázeňském muzeu byla zahájena výstava, která je věnována Babičce od Boženy Němcové. Na slavnostní vernisáži, která se uskutečnila ve středu 25. října, bylo přichystáno vystoupení herců ze Západočeského divadla v Chebu, kteří četli úryvky z dopisů Boženy Němcové z jejího pobytu ve Františkových Lázních. Výstava potrvá do 30. března 2024.
„Na výstavě mohou návštěvníci zhlédnout například první ilustrovanou Babičku, která potěšila čtenáře již v roce 1890, miniaturní tzv. kolibří vydání nebo publikace v braillově písmu pro nevidomé čtenáře. Sbírku muzeum odkoupilo od sběratelky z Plzeňska,“ uvedl ředitel MKS a pověřený ředitel MM Františkovy Lázně Arnošt Němec.“ V unikátní sbírce jsou například i takové unikáty, jako třeba vydání babičky z roku 1901 s předmluvou Aloise Jiráska nebo třeba s ilustracemi tehdejších významných malířů jako byl Karel Svolinský, Václav Špála nebo i Zdeněk Burian. Nezapomenutelné a malebné jsou ilustrace Adolfa Kašpara,“ doplnil. Sbírka je tak v podstatě malou galerií slavných i méně známých českých výtvarníků. Zaujmou také vydání, kde děj doprovázejí fotografie ze stejnojmenného filmu z roku 1940.
V roce 2025 uplyne již 170 let od prvního vydání knihy Babička. Knihu začala Božena Němcová psát po smrti syna Hynka na podzim roku 1853. Text dokončila v následujícím roce v létě. Do Františkových Lázní spisovatelka přijela 17. července 1846. Město, které jí učarovalo, jí také bylo inspirací k psaní. V několika fejetonech seznámila své čtenáře se zajímavými místy i s lázeňskou společností.
Pokud by někdo ze čtenářů měl doma zajímavý výtisk knihy Babička a chtěl by j muzeu věnovat, mohl by se ozvat pracovníkům muzea.