Ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb proběhlo v uplynulých dnech významné setkání pracovní skupiny cestovního ruchu a kultury v rámci Euregia Egrensis. Hlavním tématem bylo zhodnocení přeshraničního projektu Kulturní cesta fojtů, který si klade za cíl podpořit společnou historii a turistické aktivity v regionu.
Foto: Jan Buriánek
Na akci se sešli nejen zástupci ze západních Čech, ale také historici a odborníci z Německa, kteří společně diskutovali o dalších možnostech rozvoje a propagace tohoto unikátního projektu. Kulturní cesta fojtů propojuje historicky důležitá místa spjatá s dějinnými událostmi a činností fojtů v pohraniční oblasti, která je známá svou bohatou historií a kulturním dědictvím.
Setkání bylo zahájeno úvodním proslovem Steffena Retzlaffa, který shrnul dosavadní úspěchy projektu a zdůraznil jeho důležitost pro posilování přátelských vztahů mezi Českými a německými partnery. Steffen Retzlaff je koordinátor pro kulturu, muzea a kulturní cestu fojtů.
Následovaly odborné prezentace zaměřené na historii fojtů, kulturní dědictví regionu a možnosti, jak atraktivním způsobem představit tyto témata turistům.
„V průběhu diskuse se hovořilo o potenciálu Kulturní cesty fojtů přilákat návštěvníky nejen z České republiky a Německa, ale i z jiných evropských zemí. Byly představeny plány na rozšíření spolupráce s dalšími kulturními institucemi a možnosti zapojení místních komunit do projektu. Historici zdůraznili potřebu dalšího výzkumu a dokumentace fojtské historie, zatímco zástupci turistických organizací hovořili o praktických aspektech propagace a udržitelnosti projektu,“ sdělil kastelán hradu Seeberg Jan Buriánek.
Kulturní cesta fojtů představuje modelový příklad úspěšné přeshraniční spolupráce, která přispívá nejen k rozvoji cestovního ruchu, ale také k prohlubování kulturních vazeb mezi Českými a německými regiony. Závěr setkání patřil debatě o dalších krocích, které zahrnují tvorbu nových tematických stezek, organizaci kulturních akcí a vzdělávací aktivity pro školy a širší veřejnost.
„Za Městské kulturní středisko Františkovy Lázně jsem na setkání mluvil o hradě Seeberg, který je v projektu kulturní cesty fojtů zahrnut už několik let. Díky tomuto projektu došlo na hradě Seeberg k vybudování infocentra s pokladnou, kde si lidé mohou odnést zdarma letáky, kde jsou zachyceny historické objekty Kulturní cesty fojtů. Lidé si je mohou v pokladně hradu vyzvednout v češtině, němčině a angličtině,“ informoval kastelán hradu Seeberg.
V novém projektu s názvem Kulturní dědictví Fojtska a Chebska se hovořilo o dalších plánech.
„V rámci tohoto projektu, vznikne na hradě Seeberg unikátní výstava, která bude mapovat vývoj ministeriálních rodů na území historického Chebska, německy nazývaného Egerland. A lidé se tak seznámí s informacemi, které dosud nikde takto pohromadě nebyly. Mimo toho v sočasné obřadní místnosti umístíme projektor a budeme v tomto prostoru pouštět i videa o hradě samotném,“ poznamenal Jan Buriánek.