Pětašedesátiletý muž uvěřil SMS zprávě o pokutě za dopravní přestupek, to ho stálo skoro 650 tisíc korun. Policisté zdůrazňují, že nikdy výzvy k zaplacení pokuty za přestupek nerozesílají textovými zprávami, e- mailem, ani přestupce nekontaktují telefonicky s výzvou k úhradě! Buďte obezřetní a neprodleně ukončete telefonát z neznámého čísla s podobným scénářem! Neklikejte na zprávy s výzvami k zaplacení, přesměrovaly by vás na falešné stránky podvodníků, pomocí kterých by mohli získat přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví.
Ilustrační foto Pixabay
„V pátek 6. září letošního roku přišla pětašedesátiletému muži z jedné menší obce poblíž Kynšperku nad Ohří textová zpráva se sdělením, že se dopustil dopravního přestupku,“ uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva s tím, že muž postupoval dle návodu v textové zprávě, tedy rozkliknul odkaz a následně vyplnil formulář. Poté ho telefonicky kontaktoval falešný bankéř, který mu sdělil, že se mu někdo pokusil manipulovat s bankovním účtem, zároveň ho vyzval, ať si z bezpečnostních důvodů založí bezpečnostní klíč, s jehož založením a nastavení mu pomůže. Pětašedesátiletý muž falešnému bankéři sdělil přihlašovací údaje k bankovnímu účtu, a to včetně hesla.
Následně pětašedesátiletý muž zjistil, že bez jeho vědomí bylo z bankovního účtu provedeno několik plateb.
Tímto jednáním mu byla způsobena celková škoda téměř 650 tisíc korun.
„Karlovarští kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečinů podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněnému zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací,“ upřesnil mluvčí.
V případě prokázáni viny hrozí dosud neznámému pachateli trest odnětí svobody až na osm let.