Aktuální situace v Karlovarském kraji ohledně nedostatku policistů dosáhla kritického bodu. Tabulkový stav policistů je stanoven na 1402 příslušníků, avšak z tohoto plánovaného počtu chybí již přes 250 policistů. Nejhorší situace je v okrese Cheb, kde je podstav kolem 98 policistů, následuje okres Sokolov, kde chybí 61 policistů, a v okrese Karlovy Vary chybí 50 policistů.
Foto starostů při jednání
Tento závažný nedostatek policistů se již projevuje v reálném výkonu služby, zejména v menších obcích regionu. Vedení Policie ČR v Karlovarském kraji se snaží situaci řešit všemi možnými prostředky, avšak doposud se nepodařilo dosáhnout potřebného zlepšení.
Navíc dochází k odchodu zkušených policistů, kteří z ekonomických důvodů hledají zaměstnání v sousedním Německu nebo v průmyslových zónách, kde mohou získat vyšší mzdu než u policie. Stále častěji se stává, že ani dosažení výsluhové příspěvku není dostatečnou motivací pro setrvání u bezpečnostního sboru, protože současné platy nepokrývají běžné životní náklady.
V reakci na tuto situaci jsou některá města a obce nuceny zřizovat městské a obecní policie, aby alespoň částečně nahradily personální podstav Policie ČR. Finance na provoz těchto organizací však jdou z rozpočtů měst a obcí, které by tyto prostředky mohly využít například na investice do rozvoje. Tento krok je obzvláště citelný pro menší obce s omezeným rozpočtem. Navíc se nejedná o systémové řešení vzhledem k omezeným kompetencím a možnostem obecních a městských policií.
Kvůli personální krizi u státní policie už museli letos zřídit vlastní městskou policii například v Kraslicích nebo v Lokti. „V současné době máme čtyři strážníky. Do budoucna počítáme ještě s pátým. Na provoz městské policie máme v rozpočtu vyčleněno pět milionů korun,“ uvedl starosta Kraslic Jan Šimek.
Starostové všech sedmi obcí s rozšířenou působností v Karlovarském kraji proto společně vyzvali ministra vnitra Víta Rakušana k řešení aktuální situace. V dopise, který podepsali na sokolovské radnici, žádají ministra, aby stabilizoval policejní sbor v kraji. Za nejrychlejší a nejúčinnější opatření považují plošné navýšení tarifních složek platů a výrazné zvýšení i ostatních složek platů policistů.
Podle starosty Sokolova Petra Kubise je situace z dlouhodobého hlediska neudržitelná a vyžaduje okamžitou reakci vlády, aby byla zajištěna bezpečnost v Karlovarském kraji: „Tuto situaci vnímám o to intenzivněji, protože jsem celý život u policie pracoval a podobný stav si nepamatuju. Bezpečnost občanů považuji za jednu z priorit. To je také důvod, proč jsme se s ostatními starosty dohodli na výzvě panu ministrovi.“
Primátorka krajského města Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová vidí problém i v širších souvislostech: „Práce policistů si velmi vážím, stejně jako práce strážníků našich městských policií. Ale sehnat pro ni zájemce je čím dál těžší, mimo jiné proto, že stát nenabízí potřebné legislativní nástroje pro řešení některých chronických problémů, jako jsou opakované problémy s bezdomovci, převozy na záchytku, apod., které zatěžují jak bezpečnostní složky, tak zdravotníky, stojí čas, práci a prostředky a nikam nevedou. To může osoby ve službě frustrovat a vést až k vyhoření, opakovaně to zaměstnává schopné lidi, kteří by jinak mohli řešit skutečné problémy. Taková představa práce určitě není pro současnou mladou generaci zajímavá.“
Výzva starostů z Karlovarského kraje