Ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb se v uplynulých dnech uskutečnila slavnostní vernisáž, která přilákala desítky návštěvníků. Výstava – Příběh dolu Sauersack: Krajina, stroje, lidé, nabízí interaktivní pohled na historii těžby a její vliv na okolní krajinu.
Úvodní slovo pronesl spoluautor výstavy Mgr. Michal Beránek společně s ředitelkou Muzea Cheb Ing. Martinou Kubinčan. Atmosféru večera doplnila hornická kapela Barbora, která svým hudebním vystoupením podtrhla slavnostní ráz akce.
Nová výstava upoutává nejen tématem, které přibližuje historii a fungování bývalého cínového dolu, který je pro svoji tajemnou nepatřičnost industriálních ruin stojících uprostřed krušnohorských lesů často vyhledáván filmaři i vyznavači urbexu, ale také interaktivní formou, která se vymyká standardním muzejním instalacím. Návštěvníci jsou díky ní vtaženi do příběhu lokality a její ponuré historie.
Na expozici spolupracovali odborníci Muzea Cheb a Archeologického ústavu AV ČR. Interaktivní prvky a scénografii vytvořil kreativní tým kulturní plzeňské zóny DEPO2015, který se dlouhodobě věnuje produkování interaktivních expozic. Výstava bude v muzeu k vidění do 28. září 2025 od úterý do neděle v čase 9.00 až 17.00 hod.
Betonové ruiny z období druhé světové války nacházející se necelé 4 kilometry severně od městečka Přebuz v Krušných Horách zaujaly mnoho diváků coby svérázné exteriéry televizního seriálu Rapl. Mnozí dobrodruzi také lokalitu sami navštívili. Toto vizuálně nezapomenutelné místo je totiž pro svou nezvyklou atmosféru opředeno množstvím polopravd a mýtů. „Naše výstava by měla návštěvníky zevrubně ale zábavně seznámit s touto lokalitou a polopravdy uvést na pravou míru,“ přibližuje téma výstavy a její záměr Mgr. Michal Beránek, vedoucí odborného oddělení a archeolog chebského muzea a dodává: „Zaniklý důl Sauersack / Rolava je dnes považován za jednu z nejzajímavějších archeologických památek 20. století v Karlovarském kraji. Je mu proto věnována i adekvátní vědecká pozornost s řadou terénních a archivních výzkumů, jejichž výsledky jsou na výstavě k vidění.“
Výstava Příběh dolu Sauersack: Krajina, stroje, lidé představuje nejen autentické historické exponáty, jako je nejdecká horní kniha, důlní kolečko či osobní předměty z pozůstalosti ředitele závodu Huberta Schranze, ale také několik interaktivních prvků. Historickou hornickou činnost přibližuje videomapping na 3D model krajiny, zatímco práci zpracovatelského závodu vysvětluje projekce továrny, jejíž provoz mohou návštěvníci sami ovládat. Po telefonu si lze dokonce promluvit s vnučkou bývalého ředitele.
Nechybí ani příběhová linka pro děti, které v roli špionů odhalují tajemství továrny a informují o něm své nadřízené. „Spolupráce na interaktivní části této výstavy je pro nás novou zkušeností. Většinou se věnujeme interaktivním expozicím pro děti a světelným exponátům na festivaly. Mile nás překvapil zájem chebského muzea zakomponovat takové prvky do výstavy, a tím vybočit ze standardů klasického muzejnictví. Věříme, že výsledkem spolupráce bude navození atmosféry a přiblížení příběhu dolu návštěvníkům,“ popisuje Lucie Lobotková, vedoucí kreativního týmu DEPO2015, který interaktivní část expozice připravil.
Foto: Archiv chebského muzea